ERKĖS JAU AKTYVIOS. METAS SKIEPYTIS!

2024 04 08

Erkinis encefalitas – tai erkių platinama, centrinę nervų sistemą pažeidžianti liga, galinti turėti sunkių ir gyvybei pavojingų komplikacijų. Specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, ir skiepai – vienintelė efektyvi apsaugos nuo jo priemonė.

Erkės aktyviausios nuo kovo iki spalio. Taigi, jeigu to dar nepadarėte, pats metas pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.

Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas nuo erkinio encefalito, reikalingos 3 vakcinos dozės. Pirmoji ir antroji suleidžiamos 1–3 mėnesių intervalu, trečioji – po 5–12 mėnesių. Tačiau ir po dviejų pirmųjų dozių susidaro pakankama apsauga nuo šios sunkios ligos. Vėliau būtinos palaikomosios dozės: pirmoji dozė vaikams ir suaugusiesiems iki 60 metų – 3 metai po trečiosios dozės, vėlesnės – kas 5 metai. Visiems vyresniems kaip 60 metų asmenims intervalai tarp palaikomųjų dozių neturi būti ilgesni kaip 3 metai.

Šeškinės poliklinikoje nuo erkinio encefalito skiepijami vaikai nuo 1 m. ir suaugusieji. Siūlome palankią Vilniuje vakcinacijos kainą: viena vakcinos „TicoVac“ dozė suaugusiesiems ir vaikams nuo 16 metų kainuoja 21,90 euro, vaikams – 21,10 euro.

Norėdami pasiskiepyti registruokitės tel. 8 5 250 2000 arba internetu: www.epoliklinika.lt. Šeimos gydytojo siuntimas nereikalingas.

Kuo pavojinga ši liga

Lietuva yra endeminė erkinio encefalito šalis – užsikrėtusių erkių galima aptikti visoje šalies teritorijoje. Erkėms labiausiai tinkama aplinka – lapuočių ir mišrūs miškai, tačiau jų galima rasti ir pušynuose, miestų parkuose, soduose ar žaliosiose zonose. Paprastai erkės tūno žolėje, ant neaukštų augalų. Jos ropoja augalais iki 1–1,5 metro virš žemės paviršiaus ir mums einant pro šalį prikimba prie drabužių.

Erkinis encefalitas prasideda karščiavimu, galvos skausmu, silpnumu, šaltkrėčiu, pykinimu, kartais viduriavimu. Šie požymiai dažniausiai atsiranda po 7–14 d. nuo užsikrėtimo, tačiau stebėti sveikatos būklę reikėtų iki 30 d. Po to būklė pagerėja, bet po kurio laiko dažniausiai būna antroji ligos banga, kuriai būdinga aukšta temperatūra, virusas paveikia smegenis ir sukelia jų uždegimą. Galimas net paralyžius, jutimo ir motorikos pažeidimai.

Kas, be skiepų, dar padeda apsisaugoti

Išvengti erkių platinamų ligų galima ir saugantis erkių įsisiurbimo – pirmiausia gamtoje reikėtų dėvėti uždarus šviesius drabužius ilgomis rankovėmis ir vartoti erkes atbaidančias priemones.

Grįžus iš lauko, verta apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, kaklą, pažastis, kirkšnis, kojų ar rankų lenkimo linkius, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose, nusiprausus po dušu - išsišukuoti plaukus. Pamačius įsisiurbusią erkę – staigiu judesiu pašalinti ją pincetu.