Naujienos

APIE REGISTRACIJĄ PAS ODONTOLOGUS IR KITUS ŽINOTINUS DALYKUS

2023 12 05

Gerai žinoma tiesa: visuomenės sveikatinimo kelyje labai svarbus yra paciento ir gydytojo tandemas. Norėdami, kad pacientai būtų kuo labiau informuoti apie poliklinikoje vykstančius procesus, skatindami ne į ligą, o į prevenciją orientuoto sveikatos priežiūros modelio taikymą, mūsų gydytojai ir slaugytojai dalijasi savo žiniomis su pacientais ne tik konsultacijų metu, bet ir poliklinikos svetainėje, feisbuko paskyroje.

Šįkart į dažniausius pacientų klausimus atsako Odontologijos skyriaus vedėja gydytoja burnos chirurgė Kristina Žiedas: apie pakitusią ir vis dar aistrų keliančią registraciją pas odontologus bei priėmimo tvarką, dantų ligų prevenciją, net kramtomosios gumos vartojimą. Ir kodėl gi dantų ėduonis laikomas užkrečiama lėtine liga?

Pas odontologus labai ilgos eilės. Anksčiau taip nebuvo...

Šis įspūdis susidaro dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, anksčiau taikyta kitokia registravimosi paslaugoms sistema. Tarkim, grafikas paslaugoms būdavo numatomas mėnesiui, taigi, norėdami užsiregistruoti pas odontologą pacientai išgirsdavo: „Kreipkitės kito mėnesio pirmą dieną..“, ir tiek. Eilė iš tiesų ir neegzistavo, kaip ir galimybė užsiregistruoti.

Antra, sovietiniu ir posovietiniu laikotarpiu dantų gydymas buvo suvokiamas kaip dantų ertmių užpildymas. Ne veltui iki šiol populiarus terminas „plombavimas“ išties vartojamas santechnikoje nusakant prakiurusios skylės užkimšimą. Nebuvo ir diagnostikos galimybių. Naudotoms primityvioms gydymo metodikoms nereikėjo daug laiko, o medžiaga į dantų kanalus ar ertmę buvo įvedama vienu ypu ir sluoksniu. Pacientui aptarnauti pakakdavo 10—20 min. Šiandienės metodikos ir medžiagos, infekcijų kontrolės reikalavimai, mokslinis požiūris į burnos ertmės ligas yra kitoks ir reikalauja daugiau laiko sąnaudų.

Trečia, minėtu posovietiniu laikotarpiu dantų gydymas poliklinikoje dėl prastos kokybės ir trumpalaikių rezultatų dažnu atveju buvo prilyginamas jų gadinimui, ir, atsiradus privačiai odontologijai, pacientai masiškai plūdo į šį sektorių. Šiuo metu susiduriame su atvirkštiniu reiškiniu: atnaujinus mūsų Odontologijos skyrių, atėjus dirbti jauniems, kvalifikuotiems specialistams, naudojant pažangias technologijas ir medžiagas – vis daugiau pacientų iš privataus sektoriaus sugrįžta pas mus. Juolab kad itin aukštos kokybės paslaugas prie poliklinikos prisiregistravę asmenys gauna už gydyti sunaudotų priemonių ir medžiagų savikainą, o vaikai ir socialiai remtini asmenys – nemokamai.

Nepaisant to, jog ėduonis 100 proc. yra elgsenos liga ir, įdėję visai nedaug pastangų, sveikais dantimis galime džiaugtis visą gyvenimą, šiuo faktu nėra tikima, todėl ėduonies paplitimas populiacijoje vos ne šimtaprocentinis. Dažnas pilietis, deja, vis dar linkęs atsakomybę (ir visas išlaidas) už savo burnos sveikatą perkelti valstybei, ir tik vienas kitas žino, jog burnos sveikatai iš PSDF lėšų šiuo metu skiriama apie 20 eurų per metus. Kaip manote, ką už tokią sumą gydytojas odontologas gali nuveikti paciento labui?

Noriu susitaisyti prakiurusį dantį, o man siūlo gydymo planą!?

Jokios medicinos specializacijos jokia gydomoji procedūra nepradedama pacientui tik peržengus kabineto slenkstį. Remiantis Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie SAM direktoriaus įsakymu dėl nacionalinių akreditavimo standartų šeimos medicinos paslaugai patvirtinimo (2016 m. vasario 22 d. Nr. T1-233), vienas iš būtinųjų akreditavimo standartų yra pacientą konsultavusio gydytojo rekomenduojamas priežiūros (gydymo) planas.

Odontologinės paslaugos ne išimtis - pirminė 30 min. trukmės gydytojo konsultacija skiriama diagnostikai, gydymo planui (kartais preliminariam, jei reikalinga atlikti papildomų planinių tyrimų arba sulaukti antrinio ar tretinio lygio specialisto išvadų) sudaryti ir jam aptarti su pacientu, pagal galimybes – ūmiai būklei suvaldyti nedidelės apimties procedūromis (nekomplikuoto danties šalinimas, laikino užpildo uždėjimas, aštraus danties krašto prišlifavimas ir pan.).

Gydymo planas – konkretaus gydytojo susitarimas su konkrečiu pacientu. Kuriamas paciento ir gydytojo tandemas, užtikrinantis gydymo kokybę ir tęstinumą, skatinama pasirinkti gydantį odontologą, juo pasitikėti ir leisti jam rūpintis paciento burnos sveikata. Privalumai - pacientas daug geriau informuojamas, dalyvauja priimant sprendimus, visuomet gauna prevencinių priemonių planą ir įsipareigoja jo laikytis, užtikrinamas kokybinis itin jautrių technikai gydymo metodikų (pvz., endodontologijos) įgyvendinimas. Nuoseklus gydymo plano vykdymas vyksta skiriant pakartotinius vizitus, kai paciento vizitui skiriamas laikas individualizuojamas atsižvelgiant į konkrečią to paciento problemą. Taip padidinamas gydymo efektyvumas: mažiau vizitų reikia skirti to paties danties gydymui, daugiau procedūrų padaroma pacientui vieno vizito metu.

Suskaudo dantį. Poliklinikoje buvo suteikta būtinoji pagalba – nuskausminta ir sutvarkytas pūlinys. O toliau – planinės paslaugos po pusės metų. Ar neprarasiu danties apskritai? Gal geriau nelaukti, o kreiptis į kitas gydymo įstaigas?

Jei paciento netenkina planinės paslaugos laukimo laikas mūsų įstaigoje ir jis suinteresuotas gauti ją greičiau – tokiu atveju tikrai svarstytina kreipimosi į kitą įstaigą galimybė. Šeškinės poliklinikoje užtikriname greitą patekimą radikaliam infekuoto danties gydymui – šalinimui. Konservatyvaus restauracinio, taip pat ir dantų šaknų, gydymo protokolai yra griežti. Tam gydytojai odontologai turi skirti daugiau laiko, tad laukimo eilė yra ilgesnė. Tokia pat praktika taikoma ir kitose Vakarų Europos šalyse. Teigiama, jog geriau jokio danties negu infekuotas, o danties praradimas dėl paciento aplaidumo (ne traumos) nėra laikomas kritiniu sveikatai bei gyvenimo kokybei dalyku.

Vis girdime apie prevencijos svarbą. Visa šeima nusprendėme skirti daugiau dėmesio dantų priežiūrai. O šeimos narių amžius – nuo metukų iki 40-ies. Ką patartumėte tėvams ir vaikams?

Visų pirma labai pasveikinčiau tokį požiūrį ir patarčiau visai šeimai apsilankyti pas burnos higienistą. Konsultacijų metu jis suteiks išsamią informaciją ir parinks individualias burnos priežiūros priemones kiekvienam šeimos nariui.

Svarbiausios dantų priežiūros priemonės - šepetėlis, pasta ir dantų siūlas?

Šiandien to dažniausiai nepakanka. Kaip būtinąjį burnos priežiūros rinkinį įvardyčiau dantų šepetėlį minkštais šereliais (nebent burnos priežiūros specialisto paskirta kitaip), dantų pastą (būtinai su fluoru!), besiplečiantį (expanding) tarpdančių siūlą, liežuvio grandiklį (nes ant jo susikaupia iki 60 proc. apnašų!) ir vieno danties šepetėlį probleminėms, sunkiau išvalomoms sritims (o jų burnoje turime visi).

Dėl geresnio fluoridų pasisavinimo neberekomenduojama po dantų valymo burnos praskalauti vandeniu – tik išspjauti pastos likučius, o pati burnos priežiūros rutina turi užtrukti tikrai daugiau negu 2 minutes.

Pabrėžiu: kiekvieno žmogaus burnos priežiūros rinkinys yra individualus ir dėl to būtina pasitarti su burnos higienistu arba savo odontologu.

Kramtomoji guma: kodėl odontologai jos nerekomenduoja?

Odontologai rekomenduoja tik becukrę kramtomąją gumą su ksilitoliu – ši medžiaga veikia antikariesogeniškai, pats gumos kramtymas skatina seilių išsiskyrimą, o tai irgi palankus burnos sveikatai veiksnys. Bet besaikis kramtomosios gumos žiaumojimas – didžiulė, gamtos nenumatyta apkrova kramtomiesiems raumenims ir smilkininiam apatinio žandikaulio sąnariui, tad vartojimas turėtų būti griežtai ribojamas.

Tuo tarpu kramtomoji guma su cukrumi, kitais saldikliais – 100 proc. tabu.

Ar dantų ėduonis užkrečiamas?

Kitaip nei gripas ar tuberkuliozė, bet, taip, užkrečiamas. Odontologams pasidaro silpna, kai pamato mamą, prieš dedant į burnytę aplaižančią savo kūdikio čiulptuką. Tokiu būdu mamos burnos mikroflora gausiai „pasėjama“ vaiko burnos ertmėje, kai tuo tarpu jo imuninė sistema dar nepasirengusi su tuo susitvarkyti... Nepalankių mikroroganizmų savo burnos ertmėje kiekvienas turime gausiai, o jei artimasis dar turi daug ėduonies pažeistų dantų, apnašų arba serga kraštinio periodonto liga (liaudiškai vadinama „paradontoze“), tuomet net bučiuoti vaikučio nerekomenduojama.

Taip pat yra nustatyta, jog ėduoniui pažeidus vieno danties kontaktinį paviršių, neilgai trukus greičiausiai bus pažeistas ir jo „kaimynas“ – gretimai besiglaudžiantis dantis. Esant daugybiniams ėduonies pažeidimams, procesas plinta greičiau ir apima kitus, dar buvusius sveikus dantis.

Taigi, taip, ėduonis, lėtinė infekcinė danties kietųjų audinių liga, yra užkrečiamas.

Ar turi įtakos genetika dantų sveikatai?

Turi, tačiau ne tiek, kad pateisintume išgedusius dantis. Genetiškai galime paveldėti vienokią ar kitokią dantų formą, sąkandį, danties emalio struktūrą, genetika daro įtaką seilių sudėčiai ir polinkiui į kraštinio periodonto ligas. Tačiau šiais laikais turime pakankamai žinių ir priemonių, kad apsaugotume nuo ėduonies bet kokio genetinio fondo dantis.

Dėkojame už atsakymus. Tikimės, jų sulauksime ir daugiau.


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.