Naujienos

APSIRGUS COVID-19: SVARBUS KIEKVIENO IŠ MŪSŲ INDĖLIS

2020 10 23

Atsižvelgiant į prastėjančią epidemiologinę situaciją Lietuvoje ir siekiant suvaldyti viruso plitimą, reikšmingas tampa kiekvieno iš mūsų indėlis.

Tai reiškia, kad būtina laikytis prevencijos priemonių, o susirgus – patiems imtis veiksmų ir informuoti didelės rizikos sąlytį turėjusius asmenis, kad jie izoliuotųsi ir praneštų  Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), o ne laukti specialistų skambučio.

NVSC apgailestauja, kad šiuo metu vėluoja asmenų, kurių testai koronavirusinei infekcijai nustatyti teigiami, epidemiologinė diagnostika. Ateityje šis procesas turėtų vykti sklandžiau, tačiau šiuo metu ypač svarbus gyventojų susitelkimas ir sąmoningumas.

KAIP ELGTIS SUSIRGUS

  1. Izoliuotis.
  2. Informuoti didelės rizikos sąlytį turėjusius asmenis, kad izoliuotųsi, užpildytų NVSC anketą https://nvsc.lrv.lt/salyti-turejusiu-asmenu-anketa ir lauktų NVSC specialistų skambučio.
  3. Kreiptis į savo šeimos gydytoją, klausyti jo nurodymų.
  4. Kai susisieks NVSC specialistas, teikti jo prašomą informaciją. Nepykti ant specialisto, jei kreipiasi ne tą pačią ar net ne kitą dieną.

KAIP ELGTIS SĄLYTĮ TURĖJUSIAM ASMENIUI

Sąlytį turėjęs asmuo – tai 3 dienas iki tol, kol asmeniui, kuriam jau patvirtintas koronavirusas, pasireiškė simptomai, ir dvi savaites po simptomų atsiradimo bendravęs žmogus. Jei žmogus bendravo su sergančiuoju, kuriam COVID-19 ligai būdingi simptomai nepasireiškė, tokiu atveju sąlytį turėjusiu laikomas žmogus, kontaktavęs 72 val. iki tepinėlio sergančiajam, kuris buvo teigiamas, paėmimo ir 14 dienų po tepinėlio paėmimo.

Didelės rizikos sąlytį (artimą sąlytį su COVID-19 atveju) turėjusiu laikomas žmogus, kuris:

  • su užsikrėtusiuoju bendravo mažesniu nei 2 metrų atstumu ilgiau nei 15 minučių arba asmuo, turėjęs tiesioginį fizinį kontaktą;
  • turėjo tiesioginį sąlytį be apsaugos priemonių su užkrėstais COVID-19 atvejo kūno skysčiais;
  • buvo uždaroje patalpoje su COVID-19 liga sergančiu žmogumi ilgiau nei 15 minučių.

Mažos rizikos sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusu turėjusiu laikomas žmogus, kuris bendravo didesniu nei 2 metrų atstumu trumpiau nei 15 minučių.

Asmens, turėjusio sąlytį, atmintinę galima rasti čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/visuomenei/asmens-turejusio-salyti-atmintine.

Parengta pagal NVSC informaciją