Naujienos

AŠ ESU IR AŠ BŪSIU. KARTU MES GALIME ĮVEIKTI VĖŽĮ

2021 02 04

Kiekvienų metų vasario 4-ąją minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, į ligų prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią pavojų žmogaus gyvybei keliančioms onkologinėms ligoms. Ne veltui 2021-ųjų šios dienos šūkis optimistinis – „Aš esu ir aš būsiu“.

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 18 tūkst. naujų vėžio atvejų, net ketvirtadalis jų nustatomi jau pažengusių trečiosios–ketvirtosios stadijų. Kas penktas Lietuvos gyventojas miršta nuo vėžio. Vyrus dažniausiai pažeidžia priešinės liaukos vėžys, moteris – krūties vėžys, vaikai dažniausiai kenčia nuo kraujo vėžio. Kasdien net 50 žmonių mūsų šalyje sužino, kad susirgo vėžiu. Šiuo metu Lietuvoje onkologinėmis ligomis serga apie 80 tūkst. žmonių. Gydytojai pastebi, kad dėl pandemijos pastaruoju metu ypač padaugėjo užleisto vėžio atvejų.

Šeškinės poliklinikos medikai primena, kaip svarbu gyventi sveikai ir nors kartą per metus apsilankyti pas savo šeimos gydytoją profilaktiškai. Atlikęs paprasčiausius kraujo, šlapimo ir kitus diagnostinius tyrimus, šeimos gydytojas gali įtarti beprasidedančią ligą, onkologinę – taip pat, ir esant reikalui paskirti detalesnius tyrimus bei gydymą.

Dar viena galimybė laiku aptikti onkologinę ligą – dalyvauti vėžio prevencijos programose. Privalomojo sveikatos fondo lėšomis Lietuvoje vykdomos 4 prevencinės vėžio programos – dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžio. Visos šios programos vykdomos ir Šeškinės poliklinikoje.

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa skirta 25–59 metų (imtinai) moterims. Kartą per 3 metus joms atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Gavus tyrimo rezultatus gali būti daroma biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo ginekologą, akušerį arba registruotis internetu: e.poliklinika.lt (REGISTRACIJA / PAS AKUŠERĮ GINEKOLOGĄ / CITOLOGINIS TYRIMAS).

Kiekviena 50–69 metų (imtinai) moteris kartą per 2 metus gali nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio. Tam atliekamas mamografinis tyrimas. Tik laiku pastebėjus ligą, galima ją suvaldyti: daugiau nei 95 proc. moterų, sergančių pirmosios stadijos vėžiu, yra visiškai išgydomos. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją arba gydytoją ginekologą. Tuolab kad Šeškinės poliklinika neseniai įsigijo skaitmeninį mamografą. Juo gautas radiologinis vaizdas yra daug aiškesnis, tyrimo rezultatai tikslesni, net ir moterims, kurių krūtų audinys yra tankus. Gydytojas radiologas su šiuo mamografu lengviau gali pamatyti ikivėžinius pakitimus ir nustatyti ankstyvąsias vėžio stadijas.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Dalyvaujant programoje atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis su urologu, o šis prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją. Dėl dalyvavimo programoje galima kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Storosios žarnos vėžys – itin dažna vėžio forma, tačiau paprastai pacientai ilgai nejunta jokių ligos simptomų. Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50–74 metų (imtinai) ir vyrams, ir moterims. Kartą per 2 metus pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduoda siuntimą į gydytoją specialisto konsultaciją detalesniems tyrimams atlikti. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti arba paneigti storosios žarnos vėžio diagnozę. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Todėl minėdami Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, Šeškinės poliklinikos medikai prisideda prie iniciatyvų užkirsti kelią onkologinėms ligoms ir sako: „Mes esame ir mes būsime.“ Nelikite ir Jūs abejingi savo bei artimųjų sveikatai – kreipkitės pagalbos ir būsite išgirsti.

Dėl visų prevencinių programų pasiteirauti galite el. paštu prevencines@poliklinika.lt

Mes rūpinamės savo pacientų gerove!


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.