Naujienos

BENDRADARBIAUDAMI TĖVAI IR GYDYTOJAI GALI UŽAUGINTI SVEIKESNĮ IR LAIMINGESNĮ VAIKĄ

2022 12 08

Visi tėvai gali padėti savo vaikams būti geriausios įmanomos sveikatos. Šeimos ir vaikų ligų gydytojų užduotis – padėti šeimoms atsirinkti, kada ir kaip suteikti šią pagalbą vaikams. Būtent todėl tokia svarbi vaikų sveikatos profilaktinė patikra.

Profilaktiniai vizitai pas gydytojus svarbūs visų amžiaus grupių vaikams. Taikant imunoprofilaktikos programą, atliekant reikiamus tyrimus, duodant patarimų tėvams, galima išvengti ligų arba jas anksti nustatyti, kartu padėti vaikui visavertiškai augti fiziškai, emociškai ir protiškai. Per šiuos vizitus gydytojai mato, koks tėvų ir vaikų santykis, o tai leidžia suvokti, kaip geriau su šeima bendrauti, kokių patarimų jiems reikia.

Vos gimusį mažylį tėveliai ir gydytojai pradeda stebėti. Visiems naujagimiams tikrinama klausa, rega, atliekami tyrimai dėl įgimtų ligų. Pirmomis gyvenimo dienomis kūdikiai paskiepijami nuo tuberkuliozės ir hepatito B – tai pradžia nacionalinės imunoprofilaktikos programos, kurioje vakcinavimo grafikas sudarytas taip, kad vaikai nuo infekcijų būtų apsaugoti tinkamiausiu metu ir kad jiems būtų sukeliama mažiausiai rizikų.

Naujagimį, grįžusį į namus, aplanko šeimos ar vaikų ligų gydytojas, slaugytojas arba akušeris iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios vaikas priregistruotas.

Pirmi gyvenimo metai yra kritiškai svarbūs vaiko sveikatai, fizinei, protinei, socialinei, emocinei raidai. Formuojant tvirtą pasitikėjimą ir sveiką prisirišimą, turi būti nuosekliai užtikrinami kūdikio fiziniai poreikiai. Kad vystytųsi emociškai ir intelektualiai, kūdikiams reikia meilės ir teigiamos stimuliacijos. Tėvų šypsenos, meili kalba, fizinis kontaktas yra pakankamos „priemonės“ sveikai vaiko raidai užtikrinti, o gydytojas ir slaugytojas gali patarti, kokiose specifinėse srityse vertėtų skirti daugiau dėmesio vaikui augant.

Vaikui visada reikia aplinkos, stimuliuojančios mokymąsi: knygų, muzikos, edukacinių užsiėmimų, o leisti laiką prie išmaniųjų ekranų – kaip tik mažiau. Gydytojas profilaktinio vizito metu gali įvertinti ir priminti šiuos svarbius aspektus, aptarti ir su vaiku, ir su tėvais. Taip pat, priklausomai nuo vaiko amžiaus, jis įvertina vaiko psichomotorinę raidą, regėjimą, kalbą, klausą, ūgį, svorį, judamojo aparato būklę, kraujo spaudimą, psichikos sveikatą, mitybos, higienos įgūdžius, prireikus gali paskirti visus reikiamus laboratorinius ar instrumentinius tyrimus, nusiųsti pasikonsultuoti su gydytojais specialistais.

Dantų ėduonies ir periodontito atsiradimą paprastai nulemia prasti burnos higienos įgūdžiai, netinkama mityba, todėl labai svarbu nepraleisti vaiko apsilankymo pas odontologą, kaip ir išgirsti jo rekomandacijas ir pritaikyti jas kasdienybėje.

Šeimos ar vaikų ligų gydytojas teikia išvadas ir dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje. Šios rekomendacijos svarbios parenkant vaikui tinkamą vietą ir suolą klasėje, užtikrinant reikiamą aktyvumą per kūno kultūros pamokas, pritaikant aplinką prie specialiųjų vaiko poreikių. Jeigu vaiko sveikata nebuvo profilaktiškai patikrinta per mokslo metus, geriausia tai daryti pavasarį ar vasaros pradžioje. Tuomet per vasaros atostogas jau galima pasirūpinti vaiko sveikatos sutrikimų profilaktika ir sveiko gyvenimo būdo ugdymu.

Kūdikystė, vaikystė ir paauglystė yra svarbiausi žmogaus fizinio, emocinio ir protinio vystymosi laikotarpiai, todėl ir profilaktiniai vizitai pas vaiko gydytoją yra itin reikšmingi. Svarbiausia – užkirsti kelią sveikatos sutrikimams, o kai jų neįmanoma išvengti, atpažinti ir pradėti gydyti anksčiau ir efektyviau. Būtent bendradarbiaudami tėveliai ir gydytojai gali pasiekti bendrą tikslą – užauginti kuo sveikesnį ir laimingesnį vaiką.


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.