DERAMAI IR LAIKU ORGANIZUOJANT MOTERŲ PATIKRĄ, GIMDOS KAKLELIO VĖŽYS PASMERKTAS IŠNYKTI

2021 10 27

Šeškinės poliklinika, kartu su dar keturiomis šalies sveikatos priežiūros įstaigomis, prisidėjo prie Valstybinio patologijos centro iniciatyvos, kai moterys, nė karto nedalyvavusios valstybinėje gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje arba dalyvavusios anksčiau nei prieš 6 metus, profilaktiškai buvo tikrinamos dėl gimdos kaklelio vėžio.

Atliekant skystosios terpės PAP testą ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tyrimą, kelioms dešimtims pacienčių buvo nustatyti aukštos rizikos ŽPV tipai ar ikivėžiniai citologiniai pakitimai, kuriuos išgydžius laiku užkertamas kelias gimdos kaklelio vėžiui.

Ištyrus 376 moteris, 11 procentų jų rasti nežymūs ar žymūs ikivėžiniai pakitimai. 42 pacientėms aptikti vienas ar keli aukštos rizikos ŽPV tipai. Taigi gali būti, kad laiku sureagavusios į kvietimą pasitikrinti, jos laimėjo laimingą savo gyvenimo bilietą.

Paklausus, kodėl nedalyvauja valstybinėje programoje, 22 procentai iš 254 moterų nurodė besitikrinančios privačiose medicinos įstaigose, tačiau buvo ir tokių, kurios „nerado tam laiko“ (17,3 proc.), „nieko nežinojo apie tokią programą, negavo kvietimo“ (16,9 proc.), „niekuo nesiskundė, todėl nematė prasmės tikrintis“ (15,3 proc.), „kvietimą gavo, tačiau trūko patikimos informacijos, kuri paskatintų dalyvauti programoje“ (6 proc.).

Kad informacijos apie šią sunkią ligą ir jos prevencijos priemones nepritrūktų, Šeškinės poliklinikos medikai dar kartą primena: gimdos kaklelio vėžys yra išvengiama liga, ir tam yra visos priemonės: skiepai nuo pagrindinio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo – ŽPV bei profilaktiniai tyrimai, kurių metu galima nustatyti ligos užuomazgas ir užkirsti jai kelią.

Pasaulio sveikatos organizacija siūlo formulę 90-70-90 šiai ligai suvaldyti:

• 90 proc. mergaičių iki 15 metų paskiepijamos nuo pagrindinio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo – ŽVP;
  • 70 proc. tikslinio amžiaus moterų dalyvauja patikros programose;
  • nustačius ikivėžinių pakitimų, 90 proc. užtikrinamas efektyvus gydymas.

Australijos onkologai užsibrėžė ambicingą tikslą – visiškai eliminuoti gimdos kaklelio vėžį kaip visuomenės sveikatos problemą iki 2035 metų. Ir tai visai realu: gimdos kaklelio vėžys yra pasmerktas išnykti, jei visi atvejai būtų aptikti ir gydomi laiku.

Parengta pagal Valstybinio patologijos centro informaciją