Naujienos

EPIDEMIOLOGAI SUNERIMĘ DĖL ANKSTI PRASIDEDANČIOS GRIPO EPIDEMIJOS

2022 12 07

Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras skelbia, kad 2022–2023 m. gripo epidemija Europos regione prasideda anksti.

Susirūpinimą kelia respiracinio sincitinio viruso (RSV) infekcijos ir gripo atvejų didėjimas. Manoma, kad šie virusai kartu su COVID-19 žiemą turės didelį poveikį sveikatos paslaugoms ir gyventojams. Pranešimuose ypač pabrėžiamas rizikos grupėms priklausančių asmenų bei apskritai visų gyventojų skiepijimas nuo gripo ir COVID-19 ligos, siekiant apsaugoti save ir kitus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, praėjusią savaitę bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga rodiklis Lietuvoje padidėjo. Lapkričio 28–gruodžio 4 d. šis rodiklis siekė 1169,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų, ankstesniąją savaitę (lapkričio 21–27 d.) buvo mažesnis – 900,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Šį sezoną jau registruota 20 kartų daugiau atvejų nei ankstesnį tuo pat metu, net 70 procentų sergančiųjų – vaikai. Šeimos gydytojai pastebi, kad gripas šiemet kitoks. Žmonių imunitetą nualino COVID–19 infekcija – ja kai kurie sirgo ir du, ir tris kartus. Todėl dabar gripas tokiems žmonėms yra pavojingesnis.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 47-ąją šių metų savaitę ŪVKTI simptomus jaučiantiems pacientams iš viso buvo paimti 382 ėminiai, iš kurių 26-uose ėminiuose buvo aptiktas A tipo gripo virusas, 1-ame – B tipo gripo virusas ir 82-uose – RSV.

Šeškinės poliklinikos medikai primena, kad skiepytis dar nevėlu – imunitetas susiformuoja per 2–3 savaites, o apsauga išlieka visą gripo sezoną. Skiepai apsaugo nuo sunkių gripo formų, hospitalizacijos, komplikacijų ir mirties.

Rizikos grupėms priklausantys pacientai (sergantieji lėtinėmis ligomis, 65 m. ir vyresni asmenys, nėščiosios ir kt.) skiepijami nemokama, saugia ir efektyvia keturvalente vakcina „Vaxigrip Tetra“. Poliklinikos pacientai užsiregistruoti skiepui gali internetu https://e.poliklinika.lt/, tel. 8 5 250 2000, kreipdamiesi į registratūrą ar savo šeimos (vaikų ligų) gydytoją.

Jeigu vieno vizito metu norima iš karto pasiskiepyti nuo kelių skirtingų ligų (gripo, pneumokokinės infekcijos ir COVID-19 ligos), būtina kreiptis į savo šeimos (vaikų ligų) gydytoją.

Gripo sezono metu taip pat rekomenduojama:

  • itin paisyti rankų higienos,
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (užsidengti burną ir nosį vienkartine nosine arba rankove, geriausiai alkūnės linkyje),
  • dažnai vėdinti bei drėgnu būdu valyti patalpas,
  • susirgus likti namuose ir kreiptis į savo šeimos gydytoją,
  • dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius – sergant ūminėmis kvėpavimo takų ligomis, slaugant sergančiuosius bei viešose uždarose vietose (paslaugų teikimo vietose, renginiuose, maldos namuose, viešajame transporte ir kitose uždarose patalpose).

BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.