Naujienos

ERKIŲ PLATINAMOMIS LIGOMIS SIRGTI PRADEDAMA ANKSČIAU, SERGANČIŲJŲ DAUGIAU

2020 06 15

Lietuvoje erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga – kasmet suserga apie 3 tūkstančius žmonių. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ir Šeškinės poliklinikos gydytojai pataria, kaip šią vasarą leisti laiką Lietuvoje, kad išvengtume erkių platinamų ligų.  

Šie metai – išskirtiniai

Sergamumui erkių platinamomis ligomis būdingas sezoniškumas: sergama tuo metu, kai erkės yra aktyvios. Erkių aktyvumo sezonu Lietuvoje yra laikomas laikotarpis nuo kovo iki gruodžio mėnesio. Daugiausia sergančiųjų erkių platinamomis ligomis mūsų šalyje paprastai užfiksuojama birželio–spalio mėnesiais, o sirgti dažniausiai pradedama balandį. 2019 m. pirmasis erkinio encefalito atvejis užregistruotas balandžio mėnesį, o šiemet – mėnesiu anksčiau – kovą.

Dėl šiltėjančio klimato neturėjome įprastos žiemos, kai oro temperatūra nukrenta gerokai žemiau nulio ir išsilaiko bent kurį laiką. Kitaip tariant, erkės šiemet nemiegojo, todėl jų aptikti buvo galima ištisus metus. Tokie pokyčiai lėmė ir sergamumo sezoniškumo pasikeitimus – 2019 m. gruodį erkių platinamomis ligomis susirgo 12 Lietuvos gyventojų. Tokių atvejų anksčiau pasitaikydavo, bet gerokai mažiau.

Pasikeitimai akivaizdūs vertinant ir susirgusių asmenų skaičių. Pernai per visus metus Lietuvoje užfiksuotas didžiausias sergamumas erkių platinamomis ligomis. Vis dėlto lyginant šių metų pirmųjų penkių mėnesių preliminarius duomenis su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu matyti, kad šiemet sergančiųjų daugiau. 2019 m.  sausio–gegužės mėnesiais užregistruoti 33 erkinio encefalito atvejai ir 245 Laimo ligos atvejai, šiais metais erkinio encefalito atvejų užregistruota jau per 50, o Laimo ligos – per 300 atvejų.

Visi turime saugotis

Dažniausiai manoma, kad erkių saugotis turi tik tie žmonės, kurie daug laiko leidžia gamtoje, mėgsta grybauti, uogauti. Vis dėlto daugelį metų atliekami epidemiologiniai tyrimai rodo, kad dažnai užsikrečiama ir savo artimoje aplinkoje – kieme, sode, sodyboje. Be to, negalima išskirti tokių vietų, miestų, rajonų, kuriuose erkių paplitimas būtų mažesnis.

Primename, kad žmonės erkių platinamomis ligomis suserga įsisiurbus užsikrėtusiai erkei. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir maistui vartojant nepasterizuotą ožkų ar karvių pieną. Lietuvoje tokių atvejų pasitaiko kasmet.

Kadangi šie metai bus išskirtiniai dar ir todėl, kad daugelis atostogas greičiausiai leis Lietuvoje, specialistai pataria būti budriems ir paisyti pagrindinių apsisaugojimo nuo erkių platinamų ligų priemonių:
•    pasirūpinti skiepais nuo erkinio encefalito;
•    prižiūrėti savo kiemus, sodybas – dažnai pjauti veją;
•    laiką leidžiant miške, parke, dėvėti visą kūną dengiančius šviesius drabužius;
•    naudoti erkes atbaidančias priemones – repelentus;
•    grįžus iš miško kruopščiai apžiūrėti visą kūną, radus įsisiurbusią erkę, ją ištraukti ir stebėti savo sveikatą;
•    įsisiurbimo vietoje pastebėjus paraudimą, pajutus į gripo panašius simptomus, nedelsiant kreiptis į gydytoją;
•    vartoti tik pasterizuotą pieną (70 °C temperatūroje virusas žūsta per 5 minutes).

Šeškinės poliklinikoje nuo erkinio encefalito skiepijama vakcina „TicoVac“. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas reikalingos 3 vakcinos dozės. Pirmoji ir antroji dozės suleidžiamos 1–3 mėnesių intervalu. Trečioji dozė turi būti skirta praėjus nuo 5 iki 12 mėnesių po antrosios dozės suleidimo. Trečioji dozė užbaigia pagrindinio skiepijimo kursą. Suleidus trečiąją dozę susidaro imunitetas, kurio pakanka ne mažiau kaip trejiems metams.

Viena vakcinos dozė suaugusiesiems kainuoja 21,20 euro, vaikams – 20,40 euro. Tik primename, kad norint pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, kaip ir nuo bet kurios kitos infekcijos, reikalingas šeimos (vaikų ligų) gydytojo siuntimas. Todėl iš pražių prašome registruotis tel. 8 5 250 2000 nuotolinei konsultacijai pas savo šeimos (vaikų ligų) gydytoją.

Parengta pagal NVSC informaciją