Naujienos

GIMDOS KAKLELIO VĖŽIUI GALI BŪTI UŽKIRSTAS KELIAS

2021 01 20

Sausio trečioji savaitė Europoje skirta gimdos kaklelio vėžio prevencijai. Jos metu siekiama atkreipti dėmesį į šią sunkią ligą, į ją sukeliantį žmogaus papilomos virusą (ŽPV), taip pat į būdus, kaip nuo šios ligos apsisaugoti.

Prisidėdami prie šios iniciatyvos Šeškinės poliklinikos gydytojai primena, kad profilaktinės patikros ir skiepai – tai būdai, geriausiai padedantys išvengti šios sunkios ligos.

Gimdos kaklelio vėžys Lietuvoje yra dažniausių onkologinių moterų ligų penketuke, kasdien jis nustatomas 1–2  moterims. 2019 m. nuo gimdos kaklelio vėžio mirė 191 moteris. Palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, tai didelį nerimą keliantys rodikliai – būtent todėl itin svarbi yra šios ligos prevencija.

Gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas. Yra nustatyta 14 jo rūšių, skatinančių gimdos kaklelio ląstelių pakitimus, dėl kurių šios ląstelės gali supiktybėti. Pradžioje jokių požymių moteris nejaučia. Atsiradę simptomai, pirmiausia kraujavimas po lytinių santykių ir skausmas, rodo, kad onkologinė liga jau pažengusi. Tad ankstyvus gimdos kaklelio ląstelių pakitimus galima aptikti tik nuolatos profilaktiškai tikrinantis, o išvengti – pasiskiepijus.

Kaip plinta gimdos kaklelio vėžį sukeliantis ŽPV?

Tai dažniausia lytiškai plintanti virusinė infekcija. Užsikrėsti šiuo virusu galima ir per vieną vienintelę lytinę sueitį. Aišku, ne visos, užsikrėtusios ŽPV, būtinai susirgs gimdos kaklelio vėžiu, tačiau bent vienai iš dešimties ši virusinė infekcija gali būti lemtinga. Du trečdaliai moterų ŽPV užsikrečia 15–30 gyvenimo metais, bet rizika užsikrėsti išlieka visą gyvenimą.

Kaip galima apsisaugoti nuo ŽPV?

Viena iš apsaugos priemonių – skiepai nuo ŽPV. Geriausia skiepyti 9–14 metų mergaites, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo, t. y. šis virusas dar nėra patekęs į jų organizmą. Tačiau jeigu moteris didelės rizikos ŽPV užsikrečia būdama vyresnio amžiaus, tikimybė rastis ikivėžinių pakitimų ir vystytis vėžiui yra didesnė. Todėl skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo rekomenduojama ir vyresnėms. Beje, šis virusas gali sukelti ir makšties, tarpvietės, išangės ar gerklų ikivėžines ligas bei vėžį, todėl vakcina gali apsaugoti ir nuo šių lokalizacijų ikivėžinių pokyčių bei vėžio, jei jų sukėlėjas yra žmogaus papilomos virusas.

Kodėl būtina reguliari profilaktika?

Reguliari patikra aktuali visoms moterims, net ir toms, kurios yra pasiskiepijusios nuo ŽPV. Vakcina juk apsaugo ne nuo visų ŽPV tipų.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis Lietuvoje vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencijos  programa. 25–59 metų (imtinai) moterys kartą per 3 metus gali nemokamai pasitikrinti dėl ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų ar vėžio.

Patikros metu moterims atliekamas citologinis tyrimas – PAP testas: paimamas tepinėlis iš gimdos kaklelio kanalo ir nuo gimdos kaklelio paviršiaus. Jei PAP testas ikivėžinių pakitimų nerodo, tyrimas kartojamas po 3 metų. PAP testo tikslas – ne tik patikrinti dėl vėžio, bet ir sužinoti, ar yra ikivėžinių pakitimų gimdos kaklelio ląstelėse. Radus tokių patikimų, rekomenduojama atlikti kitus (detalesnius) tyrimus. 

Deja, PAP tyrimas nėra itin tikslus. Pamatyti pakitusias ląsteles gali sutrukdyti ėminyje pasitaikančios gleivės, kiti nešvarumai. Tokiu atveju gali suklysti net ir patyręs vertintojas. Tyrimas daug tikslesnis, jei atliekamas iš skystosios terpės. Prieš vertinant mėginį, automatizuota sistema maksimaliai sukoncentruoja mėginyje esančias ląsteles ir pašalina nereikalingas priemaišas. Tokiu būdu reikiamos gimdos kaklelio ląstelės atskiriamos nuo jau minėtų priemaišų, o specialistas vertina gerai matomas atskiras ląsteles. Be to, iš skystosios terpės tyrimo vėliau galima atlikti ŽPV testą, nustatyti lytiškai plintančias ligas. Ir tam moteriai nereikia gaišti laiko ir dar kartą lankytis pas akušerį ginekologą.

Todėl Šeškinės poliklinika siūlo pacientėms, dalyvaujančioms prevencinėje gimdos kaklelio vėžio programoje, užuot atlikus nemokamą PAP testą, primokėti 9.40 euro ir atlikti tikslesnį skystosios terpės citologinį gimdos kaklelio tyrimą.

Dėl šio tyrimo galima kreiptis į gydytoją akušerį ginekologą, akušerį arba registruotis internetu https://e.poliklinika.lt/. Savo asmeninėje paskyroje reikia pasirinkti: REGISTRACIJA / PAS AKUŠERĮ GINEKOLOGĄ / CITOLOGINIS TYRIMAS.

Mes rūpinamės savo pacientų gerove!


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.