Naujienos

GYDYTOJAI ĮSITIKINĘ: VAKCINOS GELBSTI GYVYBES IR SAUGO KOLEKTYVINĮ IMUNITETĄ

2023 06 01

Minėdami Tarptautinę vaikų gynimo dieną, Šeškinės poliklinikos gydytojai prisideda prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) iniciatyvos ir kviečia vaikų tėvus ar globėjus nenuvertinti vakcinacijos svarbos visai visuomenei ir apsaugoti vaikus nuo pavojingų infekcijų juos paskiepijant.

Skiepai yra vienintelis efektyvus būdas, apsaugantis nuo užkrečiamosios ligos, kuri gali būti labai sunki, sukelti itin skaudžių komplikacijų ar net baigtis mirtimi. Vakcinacija išgelbėjamos gyvybės, apsaugoma visuomenė, mažinamas sergamumas ir pailgėja tikėtina gyvenimo trukmė.

„Kol nebuvo sukurta vakcinų, daug vaikų mirdavo visai maži arba visam gyvenimui tapdavo suluošinti. Juk žinome, kad skiepijant pavyko išnaikinti raupus ir suvaldyti tokias mirtinas ligas, kaip poliomielitas, taip pat buvo užkirstas kelias begalei mirčių nuo daugelio kitų ligų, tokių kaip tymai, difterija ir kt.“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Vakcinacijos apimtys negerėja

Lietuvoje PSDF lėšomis vaikai nemokamai skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų: nuo tuberkuliozės, difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, hepatito B, pneumokokinės, meningokokinės, haemophilus influenzae B tipo infekcijų, nuo tymų, epideminio parotito, raudonukės, žmogaus papilomos viruso, rotavirusinės infekcijos.

Labai svarbu, kad skiepijant nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų susidarytų pakankamas kolektyvinis imunitetas – būtent jis reikalingas ligai suvaldyti visuomenėje. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja paskiepyti bent 90 proc. vaikų, o nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės – net 95 proc.

NVSC duomenimis, Lietuvoje 2022 m. nuo 12 užkrečiamųjų ligų paskiepytų vaikų skaičius sumažėjo arba išliko nepakitęs, palyginti su 2021 m. Didžiausią susirūpinimą kelia skiepijimas nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės –  2022 m. paskiepytų vaikų skaičius dar nukrito ir tesiekė 86,46 proc. (2021 m. – 88,41 proc.).

Pavojingos ligos gali atgimti

Klaidinga manyti, kad pavojingos užkrečiamos ligos išnyko, nes nebegirdime ligų protrūkių. Gydytojų teigimu, užkrečiamųjų ligų, valdomų skiepais, sumažėjo, nes didelė visuomenės dalis buvo paskiepyta. Ir jei tėvai ar globėjai masiškai atsisakytų ar atidėtų skiepus be priežasties, galime turėti labai liūdnų pasekmių.

Kad vaikas būtų paskiepytas, Lietuvoje būtinas tėvų ar globėjų sutikimas. Todėl šiandien, minėdami Tarptautinę vaikų gynimo dieną, medikai ragina tėvelius, vaikų globėjus atidžiai peržiūrėti vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir laiku juos paskiepyti. Jei dėl tam tikrų priežasčių vaiką pavėlavote paskiepyti ar turite abejonių dėl skiepų, vertėtų kreiptis į šeimos (vaikų ligų) gydytoją, kuris suteiks informacijos ar sudarys individualų skiepų planą.

Su privalomųjų skiepų kalendoriumi galite susipažinti:

https://www.poliklinika.lt/skiepu-kalendorius/

Į Šeškinės poliklinikoje į šeimos (vaikų ligų) gydytojų konsultacijas  patogiausia registruotis internetu e.poliklinika.lt arba tel. +370 5 250 2000. 

Parengta pagal NVSC informaciją


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.