GYDYTOJAI – VYRAMS: LAIKU IŠSITIRTI GYVYBIŠKAI SVARBU

2023 11 22

Lapkritis – kovos su prostatos vėžiu mėnuo. Primindami apie tai, medikai sako: stiprioji lytis taip pat neturi pamiršti rūpintis savo sveikata bei ligų prevencija.

Prostatos vėžys Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Tai klastinga liga – ji vystosi tyliai ir ilgą laiką, kol vėžinės ląstelės dauginasi prostatos viduje, nesukelia jokių požymių. O tik laiku diagnozavus ligą, galima ją sėkmingai gydyti ir suvaldyti.

Statistikos duomenys rodo, kad nustačius pirmosios stadijos prostatos vėžį 5 metų išgyvenamumo rodikliai Lietuvoje siekia 100 proc., t. y. visi onkologiniai ligoniai, kuriems ši liga diagnozuota pirmosios stadijos, išgyveno mažiausiai 5 metus po diagnozės nustatymo.

Šiuo atžvilgiu labai svarbi yra Lietuvoje vykdoma prevencinė priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Mūsų šalis, beje, yra vienintelė, nuo 2006 m. vykdanti tokią programą. Taip buvo atrasti net 95 proc. prostatos vėžio atvejų.

Primename, kad  vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, pagal šią prevencinę programą periodiškai gali būti atliekamas nemokamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje.

Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis su urologu, kuris prireikus atlieka kitą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.

Prevencinė priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu pradėjote jaustis blogai ar atsirado netipiškų sveikatos požymių (padažnėjo šlapinimasis, šlapime atsirado kraujo, kyla staigus noras šlapintis, jaučiate kaulų skausmą (!)), bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą į urologo konsultaciją. O šiuolaikiniai tyrimai ir procedūros yra modernūs, dažniausiai nekelia jokio diskomforto.

Dėl dalyvavimo programoje taip pat reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vizitui į polikliniką patogiausia užsiregistruoti internetu https://e.poliklinika.lt/, galima ir tel. 8 5 250 2000. Paprastai Šeškinės poliklinikos pacientams, atėjus laikui pasitikrinti prevenciškai, siunčiami asmeniniai kvietimai, tik reikia, kad tarp kontaktinių duomenų būtų nurodytas tikslus el. pašto adresas.

Apie prevencinių patikrų svarbą, šios ligos gydymą ir su tuo susijusias vyrų baimes bei mitus, skaitykite: