Naujienos

IŠVENGTI SKARLATINOS PADEDA HIGIENA

2024 01 16

Lietuvoje 2023 m. užfiksuota nepalyginti daugiau skarlatinos atvejų nei 2022 m. (atitinkamai 3108 ir 679 atvejai). Didžioji dalis susirgusiųjų – jaunesni nei 10 metų vaikai, todėl skarlatinos protrūkiai dažniausiai nustatomi pradinėse mokyklose, darželiuose ar kitose vaikų lankomose įstaigose.

Nuo šios ligos skiepų nėra, jos išvengti gali padėti tik kruopšti asmens ir patalpų higiena.

Kaip užsikrečiama

Skarlatina yra ūminė infekcinė liga, kurią sukelia streptokoko bakterija. Ji perduodama oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su ligoniu arba užkrato nešiotoju: įkvėpus lašelių, kuriuos kosėdamas arba čiaudėdamas skleidžia užsikrėtęs asmuo, taip pat sąlyčio su sergančio žmogaus seilėmis ar nosies išskyromis metu, geriant ar valgant iš tų pačių indų, kuriais naudojosi sergantis asmuo, liečiant streptokoko pažeistas odos vietas. Be to, šia liga galima susirgti pakartotinai.

Pagrindiniai simptomai – karščiavimas, angina ir bėrimai

Ligos pradžia ūmi, pasireiškia karščiavimu (iki 40 ºC), gerklės, galvos skausmu, pykinimu, kartais vėmimu, apetito stoka, bendru negalavimu. Kartais būna padidėję kaklo limfmazgiai, patinusios ir paraudusios tonzilės, liežuvis pasidengęs baltomis apnašomis (panašiomis į baltą braškę), kurios po 4–5 dienų tampa panašios į raudoną braškę. Išberia odą po ausimis, krūtinės ir pažastų srityse, gali išberti ir visą kūną. Po 7–10 d. nuo pirmųjų bėrimų prasideda odos lupimasis.

Skarlatina dažniausiai nėra sunki liga, tačiau kai kuriais atvejais gali išsivystyti komplikacijos: ūmus sinusitas, limfmazgių, vidurinės ausies, plaučių uždegimas, meningitas. Negydoma ar nesėkmingai gydoma skarlatina gali sukelti širdies, inkstų, plaučių, ausų, kaulų ir kitų organų pažeidimą. Todėl atsiradus net ir lengviems ligos simptomams, būtina kreiptis į šeimos ar vaikų ligų gydytoją.

Svarbu laikytis higienos

Skiepų, kaip minėta, nuo skarlatinos nėra, todėl pagrindinės priemonės, padedančios nuo jos apsaugoti save ir aplinkinius, yra tinkama rankų higiena bei kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo laikymasis. Taip pat labai svarbus yra aplinkos paviršių valymas drėgnu būdu ir patalpų vėdinimas.

Vaikai, susirgę skarlatina, neturėtų lankytis ugdymo įstaigoje mažiausiai 24 val. po pradėto gydymo antibiotikais. Grįžti į ugdymo įstaigą galima tik gydytojo sprendimu.

Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informaciją


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.