Naujienos

IZOLIACIJOS IŠIMTYS NUO COVID-19 PASISKIEPIJUSIEMS AR ŠIA LIGA PERSIRGUSIEMS ŽMONĖMS

2021 05 27

Įsigaliojus galimybių pasui, nuo COVID-19 pasiskiepijusiems ir šia liga persirgusiems žmonėms iškyla nemažai klausimų dėl izoliacijos.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) paaiškina, kada kokių reikalavimų būtina laikytis ir kokie yra pagrindiniai skirtumai tarp izoliacijos taisyklių bei galimybių paso.

Kaip žinome, galimybių pasas suteikiamas pasiskiepijusiems, persirgusiems, atlikusiems COVID-19 tyrimą ir yra skirtas naudoti Lietuvoje. Turint galimybių pasą, galima laisviau naudotis prekybos, pramogų, neformaliojo švietimo ir kitomis paslaugomis. Visos galimybių paso teikiamos naudos ir privalumai išvardyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos interneto svetainėje adresu https://eimin.lrv.lt/lt/naudinga-informacija-1/informacija-verslui-del-covid-19/verslo-salygos-karantino-metu/galimybiu-pasas

Galimybių pasas nėra vertinamas, kai kalbama apie grįžimą iš užsienio ar turėtą didelės rizikos sąlytį su sergančiu COVID-19 asmeniu bei izoliacijos taisykles.

Grįžus iš užsienio į Lietuvą būtina vadovautis izoliacijos taisyklėmis ir kitais teisės aktais, kuriuose nustatyti konkretūs išimčių taikymo atvejai ir apibrėžti konkretūs reikalavimai, susiję su skiepijimu. Atvykusiems iš užsienio šalių skiepijimo reikalavimai šiek tiek skiriasi nuo sąlygų, kuriomis vadovaujantis asmenims išduodamas galimybių pasas.

Ar asmenys grįžę iš užsienio, turėdami galimybių pasą, įgyja teisę į izoliacijos išimtį, susijusią su skiepijimu?

Reikėtų įsidėmėti pagrindinį skirtumą, kad norėdamas pasinaudoti izoliacijos išimtimi, iš užsienio atvykęs ar grįžęs asmuo turi būti paskiepytas pagal visą vakcinos apraše nurodytą schemą, t. y., pvz.,  „Vaxzevria“ apraše nurodyta, kad skiepijama dviem vakcinos dozėmis, o patikimas imunitetas susidaro praėjus 15 dienų po antros dozės. Tuo tarpu galimybių pasas išduodamas žmonėms jau po pirmosios šios vakcinos dozės praėjus 4 savaitėms. Šis skirtumas yra viena iš priežasčių, kodėl galimybių pasas nelaikomas pagrindu taikyti izoliacijos išimtis keliautojams.

Taigi izoliacijos išimtis grįžusiems ar atvykusiems iš užsienio taikoma tik tokiais atvejais, kai žmogus yra visiškai paskiepytas pagal patvirtintą vakcinos schemą, kaip nurodoma teisės aktuose.

Apie tai, jog esate paskiepytas ir dėl to jums taikoma izoliacijos išimtis, būtina pažymėti keliautojo anketoje (https://keleiviams.nvsc.lt), kurią reikia užpildyti ne anksčiau kaip 48 val. prieš atvykstant į Lietuvą.  

Kas yra vakcinos skiepijimo schema ir ar visų vakcinų ji vienoda?  

Kaip minėta, izoliacijos taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatyta, kad izoliacija keliautojui netaikoma, kai asmens skiepijimas viena iš vakcinų pagal patvirtintą skiepijimo schemą yra baigtas. Ne vienam kyla nemažai klausimų, kas yra skiepijimo schema, ar pasiskiepijęs ir kitą dieną grįžęs į Lietuvą žmogus gali nesiizoliuoti, ką reiškia „skiepijimas pagal skiepijimo schemą yra baigtas“.

Atkreipiame dėmesį, kad skiepijimo schemą sudaro ne tik vakcinos dozių skaičius, bet ir laikotarpis po vakcinos įskiepijimo, per kurį organizme susidaro imunitetas. Skirtingi vakcinų gamintojai nurodo skirtingas skiepijimo schemas: vienomis vakcinomis skiepijama dviem dozėmis, kitomis („Jansen“) – tik viena. Skiriasi ir laikotarpis, kuriam praėjus laikoma, kad įgytas patikimas imunitetas.

Skirtingų vakcinų aprašuose yra įvardytos tokios skiepijimo schemos:  

  • „Comirnaty“ – skiepijama 2 vakcinos dozėmis, imunitetas susidaro praėjus 7 paroms po antros dozės;
  • „Moderna“ – skiepijama 2 vakcinos dozėmis, imunitetas susidaro praėjus 14 parų po antros dozės;
  • Jansen“ – skiepijama 1 vakcinos doze, imunitetas susidaro praėjus 14 dienų po skiepo;
  • „Vaxzevria“ – skiepijama 2 vakcinos dozėmis, imunitetas susidaro praėjus 15 dienų po antros dozės.

Ar galimybių pasas galioja norint pritaikyti izoliavimo išimtį sąlytį su COVID-19 sergančiu turėjusiems asmenims?

Persirgę ir pagal nustatytą skiepijimo schemą paskiepyti asmenys net ir po didelės rizikos sąlyčio su užsikrėtusiuoju tam tikrą laiką izoliuotis neprivalo. Tačiau galimybių pasas šiuo atveju taip pat netaikomas dėl jau minėto skiepijimo schemų skirtumų. Be to, persirgusiems žmonėms galimybių pasas išduodamas, jeigu nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 180 dienų, o taikant izoliaciją dėl turėto sąlyčio su sergančiuoju, vertinamas trumpesnis laikotarpis:   

  • jei nuo persirgimo ar vakcinacijos pagal schemą praėjo mažiau nei 90 dienų – izoliuotis po turėto sąlyčio su sergančiuoju nereikia, tačiau rekomenduojama stebėti savo sveikatos būklę ir, jei vis dėlto atsirastų naujų COVID-19 ligos simptomų, izoliuotis;
  • jei nuo vakcinacijos pagal schemą ar persirgimo praėjo daugiau nei 90 dienų, vertinama, ar per pastarąsias 60 dienų buvo atliktas antikūnų testas. Jei jis teigiamas – tuomet izoliacija netaikoma. Jei antikūnų testas neatliktas, rekomenduojama jį atlikti. Visą tą laiką, kol gaunamas antikūnų testo atsakymas, privaloma būti izoliacijoje.

Tokia tvarka galioja tiems žmonėmss, kurie nedirba gydymo įstaigose, taip pat nedirba ir negyvena socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, nedirba ir nėra kalinami laisvės atėmimo vietose. Tokiu atveju po didelės rizikos sąlyčio nevertinama, kiek praėjo laiko nuo skiepijimo ar persirgimo, – šie žmonės nesiizoliuoti gali tik jei turi teigiamą antikūnų testą, atliktą per pastarąsias 60 dienų.

NVSC primena, kad gavus SMS žinutę su nurodymu izoliuotis, dėl išimties taikymo būtina kreiptis el. paštu persirgau@nvsc.lt .

Parengta pagal NVSC informaciją


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.