Naujienos

KAIP IŠGYVENTI VIRUSINIŲ LIGŲ SEZONĄ IR NESUSIRGTI

2023 11 13

Orams vis labiau bjūrant, Lietuvoje daugėja žmonių, sergančių virusinėmis infekcijomis, taip pat – ir COVID-19 liga. Praėjusią savaitę suminis gripo, ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir COVID-19 ligos rodiklis jau viršijo 800 atvejų 100 000 gyventojų. Dėl to kai kurios gydymo įstaigos pradėjo riboti pacientų lankymą.

Esame suinteresuoti, kad Šeškinės poliklinikos medicinos personalo teikiamos paslaugos būtų prieinamos, kad apsilankę poliklinikoje dėl kitos ligos ar tyrimų, žmonės neužsikrėstų dar ir virusais, ir vėl primename apie kaukių dėvėjimą poliklinikos patalpose bei rankų dezinfekciją.

Pacientai, kurie jaučia ūminei viršutinių kvėpavimo takų infekcijai būdingus simptomus (sloga, kosulys, karščiavimas ir kt.), visą buvimo laiką poliklinikoje turi dėvėti medicinines veido kaukes. Jeigu atvykote į polikliniką be kaukės, užsukite į registratūrą (I ir II poliklinikos korpusuose) ir kaukę mes duosime. Jūsų supratimas ir palaikymas labai pagelbės apsaugant kitus pacientus, medicinos personalą, padės apsisaugoti ir patiems.

Taip pat norime priminti, kad geriausias būdas apsisaugoti nuo koronaviruso ir gripo – tai skiepai. Dalijamės Šeškinės poliklinikos Infekcijų kontrolės tarnybos parengtais atsakymais į ne retam pacientui kylančius klausimus. Tikimės, ši informacija abejojantiems, ar verta skiepytis, ar ne, padės priimti tinkamą sprendimą.

  • Kokia patvirtinta šį sezoną skiepijimo nuo koronaviruso schema?

Skiepijama viena atnaujintos COVID-19 vakcinos doze šiam sezonui, kai yra praėję 6 mėn. po persirgimo ar vakcinacijos. Pirminė vakcinacija nevertinama: nesvarbu, nei kiek dozių pasiskiepijęs žmogus, nei ar apskritai pasiskiepijęs.

  • Ar saugu pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 ligos vienu metu?

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, Pasaulio sveikatos organizacija, Amerikos ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja skiepyti abiem vakcinomis vieno vizito metu. Tam pritaria ir Lietuvos infektologų draugija.

Nuomonė grindžiama bendraisiais imunologijos principais, kad negyvos vakcinos negali paveikti kitų negyvų ar gyvų vakcinų sukeliamo imuninio atsako. Bet kuri negyva vakcina gali būti skiriama tuo pat metu ar bet kuriuo intervalu su skirtingomis negyvomis ar gyvomis vakcinomis. Visos šiuo metu registruotos COVID-19 ir sezoninio gripo vakcinos yra negyvosios. Lietuvos infektologų draugijos poziciją galima rasti čia: https://www.lid.lt/storage/2023/08/LID-pozicija-del-vakcinu-derinimo-2023-09-05.pdf

  • Ar gali pasireikšti šalutinis poveikis pasiskiepijus abiem vakcinomis vienu metu?

Lietuvos infektologų draugijos teigimu, šiuo metu nėra įrodymų, kad tą pačią dieną skiepijamos COVID-19 vakcinos kartu su kitomis vakcinomis didina nepageidaujamo poveikio dažnį ar sunkumą.

  • Kokios yra COVID-19 rizikos grupės?

Jos sutampa su gripo rizikos grupėmis: 65 m. ir vyresni asmenys; žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis; sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys asmenys; socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai; nėščiosios.

  • Antikūnų tyrimai: ar jie reikalingi sprendžiant dėl vakcinacijos?

Antikūnų lygis natūraliai mažėja persirgus arba pasiskiepijus, todėl antikūnų nebuvimas nereiškia, kad nebėra atsparumo. Nei vakcinų gamintojų, nei Europos vaistų agentūros (EMA) dokumentuose nėra rekomendacijų vadovautis serologinių tyrimų rezultatais priimant sprendimus dėl vakcinacijos.

  • Ar vakcina nuo COVID-19 vis dar skiepijama nemokamai?

Taip, visi 6 mėn. ir vyresni privalomuoju sveikatos draudimu drausti asmenys skiepijami nemokamai, PSDF nedrausti gyventojai turi susimokėti.

  • Kur registruotis vakcinacijai nuo COVID-19?

Užsiregistruoti vakcinacijai nuo COVID-19 ligos galima keliais būdais:

  • svetainėje www.koronastop.lt;
  • per išankstinę pacientų registravimo sistemą (IPR IS);
  • kreipiantis į Šeškinės poliklinikos registratūrą, tel. 8 5 250 2000 arba elektroniniu būdu https://e.poliklinika.lt/.

Daugiau informacijos: https://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas/covid-19-vakcinos-ir-vakcinacija


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.