Daugelyje Europos valstybių, kur anksčiau paprastai tokių atvejų nepasitaikydavo, registruojamas beždžionių raupų protrūkis. Vakar pirmasis šios ligos atvejis nustatytas ir Lietuvoje.
Anot sveikatos priežiūros specialistų, kiekvienas artimą sąlytį su užkrečiamu asmeniu turintis žmogus gali užsikrėsti beždžionių raupais, bet ne visiems užsikrėtimo rizika vienoda. Didžiausia ji namų ūkio nariams, lytiniams partneriams ir sveikatos priežiūros darbuotojams.
Beždžionių raupus sukelia beždžionių raupų virusas. Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 5 iki 21 d. Susirgus beždžionių raupais dažniausiai pasveikstama savaime, t. y. paprastai ligos simptomai išnyksta per 2–4 savaites netaikant gydymo.
Simptomai
Ligos simptomai gali būti lengvi ir sunkūs. Beždžionių raupams būdinga:
Maži vaikai, nėščios moterys ir asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi, turi didesnę riziką susirgti sunkesne ligos forma.
Užsikrėtimas
Beždžionių raupai nėra lengvai plintanti liga, bet užsikrėsti galima esant artimam fiziniam sąlyčiui su asmeniu, kuriam yra išsivystę ligos simptomai. Užsikrėsti galima šiais būdais:
Prevencija
Norint išvengti užsikrėtimo beždžionių raupais, reikėtų vadovautis šiais patarimais:
Ligos nustatymas ir priežiūra
Jeigu pajutote simptomus, būdingus beždžionių raupams ir yra išbėrimų, – kreipkitės į šeimos gydytoją.
Jeigu pakilo temperatūra ir atsirado išbėrimų – konsultuokitės su šeimos gydytoju.
Jeigu buvo artimas kontaktas su sergančiuoju ir yra bent vienas iš simptomų, būdingų beždžionių raupams, – kreipkitės į šeimos gydytoją.
Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informaciją
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą, statistikos tikslais rinkti informaciją apie naudojimąsi svetaine.
Jei sutinkate, kad statistikos tikslais būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus“.
Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis