Naujienos

KEIČIAMAS KORONAVIRUSO PAVEIKTŲ ŠALIŲ RODIKLIS

2020 10 07

Nuo šiol koronaviruso paveiktoms šalims priskiriamų valstybių sąrašas bus susiejamas su Lietuvoje susiklosčiusia sergamumo situacija: į jį bus įtraukiamos šalys, kuriose 14 dienų sergamumo rodiklis 10 proc. ir daugiau viršija Lietuvos sergamumo rodiklį.

Iki dabar koronaviruso paveiktomis šalimis buvo valstybės, kuriose sergamumas 100 tūkst. gyventojų siekė 25 atvejus. Iš paveiktų šalių atvykusiems ar per jas keliavusiems žmonėms su tam tikromis išimtimis yra privaloma izoliuotis 14 dienų.

Numatyta, kad trečiosioms šalims galimas ir papildomų kriterijų įvedimas. Papildomi kriterijai galėtų būti, pavyzdžiui, testavimo apimčių rodiklis, teigiamų testų rezultatų procentas, informacijos prieinamumas, hospitalizacijos rodiklis.

Keliaujantieji į užsienio šalis taip pat turėtų pasidomėti apie valstybės, į kurią vykstama, taikomus ribojimus, atvykimo ir izoliavimo sąlygas. Nauji ribojimai Lietuvos keliautojams pradedami taikyti Kipre ir Latvijoje.

Kipras priėmė sprendimą nuo spalio 9 d. įtraukti Lietuvą į paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykęs žmogus turi pateikti įrodymą dėl neigiamo koronaviruso tyrimo rezultato. Tyrimas turi būti atliktas sertifikuotoje laboratorijoje ne anksčiau kaip 72 valandos iki skrydžio. 

Ribojimų atsiranda ir kaimyninėje Latvijoje. Nuo spalio 12 d. visiems keliautojams, kertantiems Latvijos sieną, privaloma užpildyti elektroninę formą ir išsisaugoti QR kodą. Anketą privaloma užpildyti ne anksčiau kaip prieš 48 valandas iki Latvijos sienos kirtimo. Anketoje žmogus turi nurodyti savo vardą, pavardę, asmens kodą, kontaktinį telefono numerį ir faktinės gyvenamosios vietos adresą, taip pat šalis, kuriose asmuo per pastarąsias 14 dienų iki atvykimo į Latviją yra lankęsis. Kiekvienam suaugusiajam anketa turi būti pildoma atskirai, nepilnamečiams anketą užpildo tėvai arba teisėti globėjai.

Kai kurios ES šalys vertina ne tik visos šalies sergamumo rodiklius, bet tik tam tikro regiono sergamumą. Pavyzdžiui, Vokietijos sveikatos ministerija įtraukė Šiaulių regioną į koronaviruso paveiktų vietų sąrašą – atvykusiesiems iš šio regiono taikomas izoliavimosi reikalavimas. Kiti Lietuvos regionai į rizikingų vietų sąrašą Vokietijoje nėra įtraukti, atvykus iš jų izoliacija ir kitos viruso valdymo priemonės netaikomos.

Parengta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją