Naujienos

KUO SKIRIASI KORONAVIRUSO TESTAVIMO BŪDAI

2021 01 27

Koronaviruso diagnostikai Lietuvoje pasitelkiami molekuliniai ir serologiniai testavimo metodai. Jais nustatomi skirtingi koronaviruso infekcijos rodikliai. Supažindiname, kam šie tyrimai skirti ir kada turėtų būti atliekami.

Molekulinis testas, nustatantis viruso genetinę medžiagą, dažniausiai vadinamas PGR tyrimu, atliekamas laboratorijose ir parodo, ar žmogus tyrimo atlikimo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas. 

Siekiant laiku diagnozuoti ir pagydyti ligą bei užkirsti kelią jos plitimui, pirmiausia PGR tyrimai atliekami turintiesiems koronavirusui būdingų simptomų (kai žmogus karščiuoja, kosėja ar jį kankina dusulys). Šie testai taip pat atliekami didžiausiai rizikos grupei priskiriamiems žmonėms, pavyzdžiui, grįžusiems iš pandemijos paveiktų šalių.

Šie testai informatyviausi tuomet, kai atliekami dar pirmąją užsikrėtimo savaitę. 

PGR tyrimas atliekamas paėmus nosiaryklės mėginį, nes virusas patenka į žmogaus organizmą oro lašeliniu būdu – per kvėpavimo takus. Tyrimo atsakymas vidutiniškai gaunamas per 24 val. 

Kai atsakymą, ar žmogus šiuo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas, reikia gauti greitai – atliekamas greitasis PGR testas, paimant nosiaryklės mėginį. Atsakymas gaunamas per 90 minučių.

Šis testas atliekamas skubiais atvejais, kai  pacientai nedelsiant turi būti guldomi į stacionarines asmens sveikatos priežiūros įstaigas.

Serologiniais antikūnų tyrimais siekiama aptikti paciento kraujyje esančio imuninio atsako į virusą produktų – antikūnus.

Šie testai leidžia aiškiau matyti šalies epidemiologinį paveikslą, valdyti šios infekcijos plitimą, įvertinti, kiek žmonių jau yra persirgę ir kokios priemonės tikslingos ligai toliau valdyti. 

Greitieji antikūnų serologiniai tyrimai informatyviausi antrąją infekcijos savaitę, kai aktyvinamas imuninis atsakas į virusą. Testui atlikti paimami ir tiriami kraujo mėginiai. Atsakymas gaunamas per 15–20 minučių.

Greitieji antigeno testai parodo, ar žmogus serga koronavirusu. Šie testai gali būti atliekami koronaviruso simptomų turintiems ar kontaktą su koronavirusu sergančiais žmonėmis turėjusiems asmenims, taip pat tiriant protrūkių židinius.

Koronaviruso simptomų turintiems asmenims šis testas gali būti atliekamas ne vėliau kaip per penkias paras nuo simptomų pradžios, o sąlytį su patvirtintu ar įtariamu koronaviruso atveju turėjusiems asmenims – ne vėliau kaip per 7 paras po turėto kontakto. Tyrimas atliekamas paėmus nosiaryklės mėginį, o atsakymas gaunamas per 15–20 min.

Parengta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją 


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.