Naujienos

LAIKU ATLIKTAS TYRIMAS PADEDA IŠSAUGOTI SVEIKATĄ IR GYVYBĘ

2024 03 29

Lietuvoje veikia keturios, nemokamos vėžio profilaktikos programos, deja, žmonės jomis naudojasi per mažai. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, prevenciškai išsitirti dėl storosios žarnos vėžio ateina mažiau nei pusė šalies gyventojų, kuriems ši programa priklauso pagal amžių. Daugumą vis dar valdo baimė sužinoti onkologinės ligos diagnozę ir klaidingi įsitikinimai.

Nors kovas tradiciškai vadinamas storosios žarnos vėžio prevencijos mėnesiu ir skiriamas žmonėms priminti apie būtinybę periodiškai pasitikrinti dėl šios ligos, onkologinių ligų prevencija, kaip ir sveika gyvensena, turėtume rūpintis nuolatos.

Storosios žarnos vėžys šiuo metu yra trečias tarp dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje, tačiau, nustačius jį I arba II stadijos, yra vienas geriausiai į gydymą reaguojančių virškinamojo trakto piktybinių navikų – išgydoma iki 90 procentų atvejų. Vėliau aptikto vėžio sėkmingo gydymo procentas drastiškai mažėja, o gydymas būna lėtas ir sudėtingas. Tokiems pacientams dažniau reikia cheminio gydymo po operacijos. Ir, deja, kasmet Lietuvoje šis vėžys nusineša daugiau kaip 800 gyvybių.

Pagal mūsų šalyje vykdomą storosios žarnos vėžio prevencinę programą žmonės nuo 50 iki 74 metų kartą per dvejus metus gali kreiptis į savo šeimos gydytoją ir nemokamai atlikti slaptojo kraujo išmatose testą (iFOBT). Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei testas rodo kraujo pėdsakus – šeimos gydytojas išduoda siuntimą vizitui pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti arba atmesti storosios žarnos vėžio diagnozę. Reikėtų žinoti, kad išmatose rastas kraujas nebūtinai yra vėžio pranašas. Net ir turėdami teigiamą testo rezultatą, medikai vėžį nustato tik 5–6 proc. pacientų, paprastai randa gerybinę patologiją – polipus. Tačiau, jei vėžys aptinkamas, galima iškart pritaikyti gydymą.

Gydytojai pabrėžia, kad nors dalyvauti prevencinėje patikros programoje yra labai reikalinga, ne ką mažiau svarbu yra ir sumažinti rizikos susirgti šia liga veiksnius. Storosios žarnos vėžiu susirgti gali visi, tačiau didesnės rizikos grupei, nepaisant amžiaus, priklauso žmonės, kurių šeimoje ar giminėje kas nors yra sirgęs onkologine liga. Tokiu atveju pacientui yra rekomenduojama pasitikrinti dešimt metų anksčiau, nei liga nustatyta artimajam.

Gydytojai akcentuoja, kad storosios žarnos vėžio prevencijai svarbu stebėti savo žarnyno pokyčius, tokius kaip vidurių pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas ar kraujo pėdsakai išmatose. Jeigu kažkas pakito, jeigu simptomų atsiranda naujų, – nieko nelaukiant kreiptis į šeimos gydytoją.

Dar vienas svarbus rizikos faktorius yra gyvenimo būdas. Nuolatinis sėdimas darbas, žalingi įpročiai ir netinkama mityba taip pat gali padidinti šios onkologinės ligos riziką. Todėl vertėtų nepiktnaudžiauti raudona mėsa, atsisakyti greitojo maisto, riboti alkoholinius gėrimus ir nerūkyti. Svarbu ir pakankamas fizinis aktyvumas, svorio reguliavimas bei pozityvus nusiteikimas.


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.