LAIKU ATLIKTI TYRIMAI GALI APSAUGOTI NUO GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO

2024 01 11

Sausio pabaigoje Europos Sąjungos šalys mini gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią pavojingą, daug gyvybių pareikalaujančią ligą ir būdus jos išvengti.

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvos moterų mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio irgi yra vienas didžiausių Europoje, – 9,1 atvejo 100 000 gyventojų, tuo tarpu Europos Sąjungos vidurkis – 4 atvejai, o Suomijoje šis rodiklis – tik 1,5 atvejo. Šių moterų gyvybę būtų galima išsaugoti, laiku pastebėjus audinių pakitimus gimdos kaklelyje dar iki to, kol jie tampa piktybiniai, ar užkirtus kelią žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijai, kuri laikoma pagrindine gimdos kaklelio vėžio priežastimi.

Taip pat gimdos kaklelio vėžio rizika didėja, jei:

• daugėja lytinių partnerių;
  • lytiniai santykiai pradedami jauno amžiaus (iki 18 m.);
  • ilgą laiką vartojami oraliniai kontraceptikai;
  • prisideda kiti rizikos veiksniai – aplinkos įtaka, moters hormoninė būklė, rūkymas ir kt.

Šeškinės poliklinikos Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėja, gydytoja akušerė ginekologė Vilma Vasjanova įsitikinusi, kad profilaktinės patikros, laiku atlikti tyrimai ir skiepai nuo ŽPV – tai būdai, geriausiai padedantys išvengti gimdos kaklelio vėžio, o laiku aptikti ikivėžiniai pakitimai dažniausiai išgydomi su minimaliomis pasekmėmis reprodukcinei sveikatai.

Lietuvoje, pasinaudodamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, nemokamai pasitikrinti dėl ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų ar vėžio gali 25–59 metų moterys.

Moterys nuo 25 iki 34 metų prevenciškai gali būti tikrinamos kartą per trejus metus. Tyrimo metu paimamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. Moterys nuo 35 iki 59 metų pagal programą tikrintis gali kartą per penkerius metus. Joms atliekamas skystosios terpės aukštos rizikos ŽPV tyrimas ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystosios terpės tyrimas, jeigu ŽPV tyrimas teigiamas. Gavus tepinėlių rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti vėžio diagnozę.

Gydytoja V. Vasjanova kviečia moteris rasti laiko savo sveikatai ir primena, kad dėl dalyvavimo programoje Šeškinės poliklinikos pacientės turėtų kreiptis į savo akušerį ginekologą, akušerį arba registruotis internetu: e.poliklinika.lt (REGISTRACIJA / AKUŠERIAI GINEKOLOGAI / CITOLOGINIS TYRIMAS IR ŽPV).

ŽPV infekcija – tai dažniausia lytiškai per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu  perduodama infekcija. Pasaulyje žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos viruso tipų, iš jų apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje, vieni iš jų kelia mažą, kiti – didelę vėžio išsivystymo riziką. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.

Svarbu žinoti ir tai, kad ŽPV pavojingas ne tik moterims – ir ne tik dėl gimdos kaklelio vėžio. Ir moterims, ir vyrams šis virusas gali sukelti išangės ir lytinių organų vėžį, tam tikras galvos ir kaklo onkologines ligas.

Geriausia apsaugos nuo ŽPV priemone yra laikomi skiepai. Todėl pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą Lietuvoje nuo ŽPV infekcijos PSDF lėšomis skiepijami 11 metų vaikai:  ir mergaitės, ir berniukai. Skiepijama dviem vakcinos dozėmis, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Dėl vakcinacijos reikia kreiptis į vaiko šeimos gydytoją.

Žinoma, išsitirti nuo šio viruso ir pasiskiepyti rekomenduojama ne tik asmenims, įtrauktiems į valstybės finansuojamas prevencines ar imunoprofilaktikos programas, o metų pradžia gali būti puiki proga susirūpinti sunkių ligų prevencija. Ragindami pacientus skirti daugiau dėmesio savo sveikatai Šeškinės poliklinikoje organizuojame akciją: DU TYRIMAI UŽ VIENO KAINĄ. Išsamiai apie akciją skaitykite pirmadienį.