LĖTINĖ ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO INFEKCIJA – PAGRINDINĖ GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO PRIEŽASTIS

2022 05 02

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – virusinė lėtinė liga, perduodama lytinių santykių metu, gimdant, per odą bei gleivinių mikrotraumas.

Dažnai ŽPV užsikrėtę asmenys neturi jokių simptomų, tačiau jie gali perduoti virusą kitiems. Iš karto galima užsikrėsti ne vienu, bet keliais ŽPV tipais. Tyrimų duomenimis, po pirmųjų lytinių santykių jau randama ŽPV infekcija lytiniuose takuose. Net ir tie, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį, taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV.

Skiepai, priklausomai nuo vakcinos tipo, apsaugo nuo ligų, kurias sukelia ŽPV, t. y. moters lyties organų (gimdos kaklelio, išorinių lyties organų ir makšties) ikivėžinių pažaidų ir vėžio, išangės ikivėžinių pažaidų ir vėžio bei vyrų ir moterų lyties organų karpų.

Pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2016 m. Lietuvoje nuo ŽPV infekcijos PSDF lėšomis pradėtos skiepyti 11 metų mergaitės. Skiepijama dviem vakcinos dozėmis, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka.

Kitų amžiaus grupių asmenys nuo ŽPV infekcijos gali pasiskiepyti mokamai. Vaikams ir paaugliams, kuriems pirmosios injekcijos metu yra nuo 9 iki 14 metų (imtinai), vakcina gali būti skiepijama pagal 2 dozių schemą, o tiems, kurie pirmosios injekcijos metu jau yra sulaukę 15 ir daugiau metų, – pagal 3 dozių schemą.

Viena „Gardasil 9“ vakcinos dozė Šeškinės poliklinikoje kainuoja 108,80 euro.

Išankstinė registracija vykdoma telefonu 8 5 250 2000.

Baigdami Pasaulinę imunizacijos savaitę bei Europos imunizacijos savaitę, kviečiame pasitikrinti savo žinias apie vakcinas: https://forms.gle/wknCRmmNDFD6gpeB9