Naujienos

MALIARIJA UŽSIKREČIAMA SVEČIUOSE KRAŠTUOSE. KAIP PASIRUOŠTI KELIONEI?

2023 07 20

Lietuvoje kasmet užregistruojama įvežtinių maliarijos atvejų, šiemet jų – jau 5. Mūsų šalies gyventojai užsikrečia lankydamiesi šalyse, kur ši liga paplitusi (dažniausiai Afrikoje). Kaip apsisaugoti nuo šios sunkios uodų platinamos infekcijos?

PSO duomenimis, 2021 m. pasaulyje buvo registruoti 247 mln. maliarijos atvejų, iš kurių apie 600 tūkst. baigėsi mirtimi. Nors yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti šia liga, 95 proc. visų ligos atvejų ir mirčių nustatyti Afrikos regione. Daugiau nei pusė jų registruota 4 Afrikos šalyse: Nigerijoje, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Nigeryje, Tanzanijoje. Maliarija plačiai paplitusi ir kituose tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose.

Lietuvoje 2012–2022 m. buvo užregistruoti 58 maliarijos atvejai. Trys ligoniai, susirgę tropine maliarija, mirė.

Maliarija – tai parazitinė kraujo liga, perduodama įkandus Anopheles genties uodo patelei. Ji pasireiškia reguliariai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais.

Dažniausia Lietuvoje užregistruotų įvežtinių maliarijos atvejų priežastis – nereguliariai ar visai nevartojami vaistai nuo maliarijos prieš ir per kelionę bei nepakankama individuali apsauga nuo uodų.

Jei susiruošėte į tolimas šalis, kuriose yra šią ligą platinančių uodų:  

•    prieš kelionę reikėtų pasidomėti, ar šalis nėra endeminė maliarijos atžvilgiu, ir pasitarti su gydytoju dėl vaistų maliarijos profilaktikai vartojimo;
•    vaistus vartoti reguliariai, kaip nurodė gydytojas;
•    viešint maliarijos paveiktose teritorijose saugotis uodų įkandimų (vilkėti uždarus drabužius, vartoti repelentus, naudoti langų uždangalus, lovas su baldakimais). Uodai labiausiai puola saulei leidžiantis ir tekant, tad šiuo metu rekomenduojama būti uždarose, nuo uodų apsaugotose patalpose.

Ir kelionėje, ir grįžus iš jos reikėtų stebėti savo sveikatą. Jeigu kelionės metu pakiltų temperatūra ar atsirastų kitų simptomų (šaltkrėtis, karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, silpnumas), rekomenduojama nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos į gydymo įstaigą. Jeigu šie požymiai atsirastų grįžus iš kelionės (iki vienų metų laikotarpiu), taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją ir informuoti, kad lankėtės maliarijos rizikos zonoje, net jeigu ir vartojote vaistų nuo maliarijos.

Daugiau informacijos apie maliariją rasite NVSC interneto svetainėje:

https://nvsc.lrv.lt/lt/d-u-k/dazniausiai-uzduodami-klausimai-apie-uzkreciamasias-ligas/maliarija-1

Pasitikrinti, ar šalis, į kurią vykstate, yra rizikinga maliarijos atžvilgiu ir kokių priemonių būtina imtis, galite šioje interneto svetainės skiltyje pasirinkę šalį, į kurią keliausite:  https://nvsc.lrv.lt/skiepai-keliautojams/

Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informaciją
BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.