Naujienos

METUSIEJI RŪKYTI YRA NUGALĖTOJAI!

2022 11 17

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Ši diena – tai puiki proga ne tik atsisakyti rūkymo, bet ir atkreipti dėmesį į globalų tabako poveikį aplinkai.

Tabako auginimas ir jo gamyba nuo pradžios iki pabaigos yra nepaprastai taršus ir žalingas procesas. Žinoma, jog rūkymas sukelia oro taršą, tačiau žala, kuri daroma visoje tiekimo grandinėje, yra daug sudėtingesnė. Tabako auginimas taip pat prisideda prie 200 000 hektarų miškų per metus iškirtimo ir dirvožemio nualinimo. Tabako gamyba eikvoja planetos vandens, iškastinio kuro ir metalų išteklius, o tiekimo grandinės ir pardavimo globalizacija reiškia, kad tabako pramonė labai priklauso nuo daug išteklių reikalaujančių transporto rūšių. Kasmet visame pasaulyje netinkamai išmetama 4,5 trilijono cigarečių nuorūkų, todėl susidaro 1,69 milijardo svarų nuodingų atliekų ir į orą, vandenį bei dirvą išleidžiama tūkstančiai cheminių medžiagų.

Minėdami Tarptautinę nerūkymo dieną, norime atkreipti rūkančiųjų bei norinčiųjų mesti rūkyti dėmesį į pagalbos jiems galimybes. Metimas rūkyti neretai būna sunkus bei ilgai trunkantis procesas, tačiau yra priemonių, galinčių jį palengvinti.

  • Pasikalbėkite su savo šeimos gydytoju, aptarkite grėsmes konkrečiai Jūsų sveikatai ir tikėtiną jos pagerėjimą metus rūkyti.
  • Pasidomėkite interneto svetainėje www.nerukysiu.lt skelbiama informacija apie nemokamai teikiamą pagalbą metantiems rūkyti.
  • Įsitraukite į Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ organizuojamas metančiųjų rūkyti grupes.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tabako vartotojai turi beveik 85 proc. didesnę tikimybę sėkmingai mesti rūkyti, jeigu kreipiasi pagalbos, pavyzdžiui, į gydytojus. Iš esmės rūkaliams reikalinga dvejopa pagalba: vienus reikia skatinti mesti rūkyti ir stiprinti metimo motyvaciją, o kitiems, jau norintiems ir pasiryžusiems mesti, gali būti reikalinga įvairaus pobūdžio tiek medicininė, tiek psichologinė pagalba.

Tarptautinė nerūkymo diena gali būti dar viena puiki proga savo artimuosius, draugus, kolegas paskatinti atsisakyti šio žalingo įpročio bei motyvuoti dar dvejojančius. Juk saugodami sveikatą, apsaugome tiek savo artimuosius, tiek gamtą!

Parengta pagal Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ informaciją


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.