Naujienos

MITAI APIE SAVIŽUDYBĘ. AR MOKAME JUOS PANEIGTI?

2022 11 29

Savanoriškas pasitraukimas iš gyvenimo yra dažna mirties priežastis visame pasaulyje. O Lietuva, deja, pagal savižudybių statistiką vis dar pirmauja.

Pasak psichiatrų, vienas skausmingas gyvenimo įvykis gali tik paskatinti mintis apie savižudybę, tačiau niekada nėra vienintelė jos priežastis. Savižudybės krizę paprastai lemia grupė arba vienas po kito patiriami sunkūs išgyvenimai, sukeliantys didžiulę dvasinę kančią.

Žmonės, galvojantys apie savižudybę, išgyvena labai stiprų emocinį skausmą, o savižudybę mato kaip vienintelį būdą šiam skausmui nutraukti. Dažniausiai apie savižudybę svarstantieji nori ne mirti, bet pasitraukti iš skausmingos gyvenimo situacijos. 

Kad žmogus galvoja apie savižudybę, gali rodyti pakitęs jo elgesys: užsitęsusi suprastėjusi nuotaika, pyktis, beviltiškumo akcentavimas kalboje, atsitraukimas nuo anksčiau mėgtų veiklų, nesirūpinimas asmens higiena ir išvaizda, nemiga ar mieguistumas, pakitę mitybos įpročiai, asmeniškai svarbių daiktų išdalijimas ir t. t. Todėl labai svarbu nebijoti kalbėtis savižudybių tema, kito žmogaus elgesyje pamačius nerimą keliančių ženklų, paklausti: „Kaip gi tu jauties?“, ir rasti laiko pasikalbėti.

Ne mažiau svarbu ir atsisakyti vis dar mūsų visuomenei būdingų mitų apie savižudybę.

Dalijamės šiuo tikslu Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su Higienos institutu parengtais vaizdo klipais:

Taip pat primename, kad savižudybių prevencijos tema veikia nacionalinė interneto svetainė tuesi.lt. Joje yra visa reikalinga informacija patiriantiems savižudybės krizę, ieškantiesiems pagalbos sau ar kitiems bei specialistams.


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.