NAUJOVĖS: PASIKEITĖ REABILITACIJOS PASLAUGŲ SKYRIMO TVARKA

2023 01 04

Nuo sausio 1 d. gauti medicininę reabilitaciją pacientai gali greičiau ir paprasčiau. Pradinės medicininės reabilitacijos paslaugos skiriamos atsižvelgiant į žmogaus sveikatos būklę, funkcijų sutrikimo laipsnį, bet ne į konkrečias ligas ar diagnozes. Palaikomosios reabilitacijos paslaugomis gali pasinaudoti daugiau senyvo amžiaus pacientų.

Pagal atnaujintą tvarką medicininės reabilitacijos paslaugas skiria fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytojas. Iki šiol, atsižvelgdamas į jo konsultacijos išvadą, reabilitaciją skirdavo šeimos gydytojas. Vieno pradinės ambulatorinės reabilitacijos gydymo epizodo metu gali būti skiriama iki 25 procedūrų.

Daugiau pacientų gaus jiems reikalingas paslaugas

Praplėtus reabilitacijos skyrimo sąlygas, ji tampa prieinama didesniam pacientų skaičiui. Nuo šiol palaikomosios reabilitacijos paslaugomis gali pasinaudoti ir pensinio amžiaus žmonės, kuriems yra pripažintas vidutinis specialiųjų poreikių lygis. Iki šių metų tokios paslaugos buvo skiriamos tik didelį specialiųjų poreikių lygį turintiems senjorams.

Pagal atnaujintą tvarką  vaikams, sergantiems kraujo ir limfos ligomis, tampa prieinamos ne tik stacionarinės, bet ir ambulatorinės reabilitacijos paslaugos.

Po gydymo stacionare sunkiomis ligomis sergantiems pacientams, kuriems ypač svarbus reabilitacijos paslaugų gavimo greitis ir kokybė, sukurti „žalieji koridoriai“. Jiems nereikės laukti bendroje eilėje, todėl reabilitaciją bus galima pradėti anksčiau. Tai ypač svarbu žmonėms po įvairių traumų, insultų, infarktų, sudėtingų operacijų, taip pat sergantiems lėtinėmis bei onkologinėmis ligomis.

Reabilitacijos paslaugų skyrimas nesiejamas su ligos kodu

Ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugų paskyrimas nesiejamas su konkrečiu paciento ligos kodu, paslaugos skiriamos atsižvelgiant į ligos bendrą diagnozę ir biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus.

Kiekvienu konkrečiu atveju FMR gydytojas įvertina paciento sveikatos būklę, ligos sunkumo laipsnį bei funkcinius sutrikimus ir nusprendžia dėl medicininės reabilitacijos tikslingumo, rūšies ir laiko. Skirdamas reabilitaciją FMR gydytojas gali išduoti arba pratęsti nedarbingumo pažymėjimą.

Gavęs siuntimą atlikti reabilitaciją, į medicininės reabilitacijos įstaigas (po pradinio reabilitacijos etapo) pacientas privalo atvykti ne vėliau kaip per 21 kalendorinę dieną. Jei pacientui reabilitacijos paslaugos yra indikuotinos vėliau, konkrečią atvykimo datą nustato FMR gydytojas. Jeigu pacientas iš vienos sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios reabilitacijos paslaugas, išrašomas į namus dėl nenumatytų aplinkybių ir lieka ne mažiau kaip 30 proc. reabilitacijos paslaugų trukmės, reabilitacijos paslaugos gali būti tęsiamos toje pačioje įstaigoje (bet ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo reabilitacijos paslaugų nutraukimo dienos).

Jeigu baigus reabilitacijos kursą, išlieka kineziterapijos paslaugų poreikis, reabilitacijos paslaugas teikęs FMR gydytojas gali rekomenduoti, kad kineziterapijos paslaugas toliau teiktų šeimos gydytojo komandoje dirbantis kineziterapeutas.

Išsamiau susipažinti su naująja tvarka galite paspaudę nuorodas: