Naujienos

NEBIJOK. PASITIKRINK IR GYVENK

2022 02 04

Šiandien minime Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, kuria medikai stengiasi atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, į ligų prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią pavojų žmogaus gyvybei keliančioms onkologinėms ligoms.

Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, o per metus – apie 18 tūkst. Iš viso onkologinėmis ligomis šiuo metu serga per 110 tūkst. šalies gyventojų. Vyrai dažniausiai miršta nuo plaučių ir priešinės liaukos vėžio, o moterys – krūties, gaubtinės žarnos ir kiaušidžių vėžio, vaikai dažniausiai kenčia nuo kraujo vėžio.

Beveik pusė (46,1 proc.) vyrams ir trečdalis (32,3 proc.) moterims nustatomų vėžio atvejų diagnozuojama jau pažengusios stadijos. Vienus nuo vizito pas gydytoją sulaiko baimė, kitiems paprasčiausiai pritrūksta informacijos apie galimybę išsitirti prevenciškai, dar kiti įsitikinę, kad dėl COVID-19 pandemijos ligų prevencijai ir profilaktikai dėmesio nebeskiriama.

Šeškinės poliklinikos medikai primena, kaip svarbu ne tik gyventi sveikai, bet ir nors kartą per metus apsilankyti pas savo šeimos gydytoją profilaktiškai. Atlikęs paprasčiausius kraujo, šlapimo ir kitus diagnostinius tyrimus, šeimos gydytojas gali įtarti beprasidedančią ligą, onkologinę – taip pat, ir esant reikalui paskirti detalesnius tyrimus bei gydymą.

Dalyvavimas vėžio prevencijos programose – dar viena galimybė laiku aptikti onkologinę ligą. Mokslininkai įsitikinę, kad efektyviai vykdant patikros programas ir skiriant naujausią gydymą, sergamumą piktybiniais navikais galima sumažinti 25 proc., o mirtingumą nuo jų – net 50 proc. 

PSDF lėšomis Lietuvoje finansuojamos 4 ankstyvajai vėžio diagnostikai skirtos programos – prevenciškai tiriama dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžio. Visos šios programos vykdomos ir Šeškinės poliklinikoje. Pacientams, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, jos yra nemokamos.

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai). 25–34 m. (imtinai) moterims kartą per trejus metus atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas, 35–59 m. (imtinai) moterims kartą per penkerius metus – gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystosios terpės tyrimas, jeigu žmogaus papilomos viruso tyrimas teigiamas. Gavus tepinėlių rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo ginekologą, akušerį arba registruotis internetu: e.poliklinika.lt (REGISTRACIJA / PAS AKUŠERĮ GINEKOLOGĄ / CITOLOGINIS TYRIMAS).

Kiekviena 50–69 metų (imtinai) moteris kartą per 2 metus gali nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio. Tam atliekamas mamografinis tyrimas. Tik laiku pastebėjus ligą, galima ją suvaldyti: daugiau nei 95 proc. moterų, sergančių pirmosios stadijos vėžiu, yra visiškai išgydomos. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją arba gydytoją ginekologą. Šeškinės poliklinikoje šis tyrimas atliekamas skaitmeniniu mamografu. Juo gautas radiologinis vaizdas yra daug aiškesnis, tyrimo rezultatai tikslesni net ir moterims, kurių krūtų audinys yra tankus. Gydytojas radiologas su šiuo mamografu lengviau gali pamatyti ikivėžinius pakitimus ir nustatyti ankstyvąsias vėžio stadijas.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Dalyvaujant programoje atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas duoda siuntimą konsultuotis su urologu, o šis prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją. Dėl dalyvavimo programoje reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Storosios žarnos vėžys – itin dažna vėžio forma, tačiau paprastai pacientai ilgai nejunta jokių ligos simptomų. Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50–74 metų (imtinai) ir vyrams, ir moterims. Kartą per 2 metus pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išrašo siuntimą į gydytojo specialisto konsultaciją detalesniems tyrimams atlikti. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti arba paneigti storosios žarnos vėžio diagnozę. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Dėl visų prevencinių programų pasiteirauti galite el. paštu prevencines@poliklinika.lt

Mes rūpinamės savo pacientų gerove!


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.