NORITE APSISAUGOTI NUO VIRUSINIO HEPATITO A? SKIEPYKITĖS!

2022 08 05

Hepatitas A yra ūminis kepenų uždegimas, sukeltas hepatito A viruso (HAV). Tai infekcinė liga, kuri gali pasireikšti besimptome, lengva ar sunkia forma ir tęstis nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Retais atvejais HAV gali sukelti sunkių kepenų pažeidimų ir mirtį.

Hepatitu A užsikrečiama, kai virusas patenka į nesirgusio ar nevakcinuoto žmogaus organizmą per burną su užterštu maistu ar vandeniu. Didžiausią riziką užsikrėsti HAV turi vaikai, nes jų higienos įgūdžiai dar nesusiformavę. Taigi tinkama rankų higiena yra pagrindinė nespecifinė profilaktikos priemonė, mažinanti infekcijos plitimo riziką.

Pirmieji simptomai dažniausiai pastebimi po 28 d. nuo užsikrėtimo. Apie 90 proc. vaikų iki 6 m. dažniausiai nejaučia jokių negalavimų, todėl užkrečia vyresnius asmenis. Tuo tarpu 40–50 proc. vyresnių vaikų ir net 70–80 proc. suaugusiųjų infekcija pasireiškia tam tikrais požymiais.

Užsikrėtus pirmiausia atsiranda negalavimai, panašūs į gripo, po savaitės prasideda gelta ir trunka nuo 1 iki 3 savaičių. Virusinė hepatito A (VHA) infekcija dažniausiai praeina savaime, nesukeldama lėtinio kepenų pažeidimo, tačiau visuomet išlieka komplikacijų rizika. Persirgus įgyjamas imunitetas.

Dažniausiai registruojami pavieniai susirgimų hepatitu A atvejai, tačiau būna ir protrūkių. Įvairiose pasaulio šalyse kilę protrūkiai buvo susiję su maistu, kuris po paruošimo papildomai nekaitinamas. Vytinti pomidorai, sultys, žuvys, moliuskai, šaldytos uogos yra dažniausi infekcijos plitimo rizikos veiksniai.

Vakcinacija – efektyviausia VHA infekcijos profilaktikos priemonė. Paskiepijus dviem vakcinos dozėmis apsauginis antikūnų titras gali išlikti iki 20 metų.

Nuo hepatito A rekomenduojama pasiskiepyti:

• keliaujantiems  į šalis, kur sergamumas virusiniu hepatitu A yra didelis (Afrika, Azija, Viduržemio jūros baseino valstybės, Vidurio Rytai, Centrinė ir Pietų Amerika);
  • vaikams, prieš pradedant lankyti vaikų kolektyvą (darželį ar mokyklą);
  • dirbantiems maisto tvarkymo įmonėse, tiesiogiai dalyvaujantiems ruošiant maistą;
  • karinių pajėgų personalui, vykstančiam į endeminius regionus arba vietoves;
  • asmenims, kuriems VHA grėsmė gali būti susijusi su profesine rizika, ypač medicinos  personalui, nuotekų valymo įmonių darbuotojams;
  • suaugusiesiems, priklausantiems padidėjusio pavojaus grupėms dėl jų seksualinio elgesio (homoseksualūs asmenys bei asmenys, turintys daug seksualinių partnerių), taip pat piktnaudžiaujantiems intraveniniais psichotropiniais preparatais;
  • žmonėms, kurie serga hemofilija ar kuriems gresia pavojus susirgti lėtinėmis kepenų ligomis (pavyzdžiui, hepatito B ir hepatito C nešiotojai, alkoholiu piktnaudžiaujantys asmenys). Hepatitas A gali būti lėtinių kepenų ligų priežastis.

Šeškinės poliklinikoje vaikai nuo vienų metų ir suaugusieji gali pasiskiepyti nuo VHA infekcijos. Siekiant užtikrinti ilgalaikę apsaugą, po pirminės vakcinacijos praėjus nuo 6 mėnesių iki 5 metų, geriausiai – nuo 6 iki 12 mėnesių laikotarpiu, rekomenduojama revakcinacija.

Galimas šalutinis poveikis: paraudimas ar patinimas dūrio vietoje, lengvas karščiavimas, galūnės, kur buvo suleista vakcina, skausmas. Šalutinės reakcijos nėra sunkios, dažnu atveju būna trumpalaikės ir pasireiškia ne visiems.

Vienos vakcinos dozė nuo hepatito A infekcijos suaugusiesiems ir vaikams nuo 16 metų Šeškinės poliklinikoje kainuoja 30,90 euro, o vaikams iki 15 metų (imtinai) – 24,84 euro.

Išankstinė registracija vykdoma telefonu 8 5 250 2000.