OSTEOPOROZĖS PREVENCIJAI – KAULŲ TANKIO TYRIMAS

2024 01 24

Šeškinės poliklinikos pacientams, esant poreikiui išsitirti kaulų mineralinį tankį, nebereikės vykti į kitas įstaigas. Įsigijome kaulų tankio radiologinių tyrimų (DEXA) aparatą ir nuo sausio 29 d. kviečiame registruotis tel. +370 5 250 2000 arba atvykus į polikliniką. Būtinas gydytojo siuntimas.

Osteoporozė susijusi su laipsnišku kalcio praradimu, dėl to kaulai tampa plonesni, trapesni ir labiau linkę lūžti. Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad oteoporoze pasaulyje serga apie 200 milijonų žmonių.

Tarptautinio osteoporozės fondo duomenimis, osteoporoze suserga viena iš trijų vyresnių nei 50 metų moterų ir vienas iš penkių tokio pat amžiaus vyrų. Maždaug 99 procentai sergančiųjų nė neįtaria apie pokyčius, vykstančius jų kauluose. Lūžis dažnai būna pirmas, deja, vėlyvas ligos pasireiškimo požymis.

Osteoporozinis lūžis – tai savaime ar dėl mažos traumos, pavyzdžiui, pargriuvus,  įvykęs lūžis, kurio priežastis nesusijusi su piktybiniais procesais kauluose. Dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, šlaunikaulis, dilbio kaulai. Dėl stuburo slankstelių lūžimo atsiranda skausmai, kurie klaidingai palaikomi nugaros smegenų nervų šaknelių uždegimo, osteochondrozės, tarpslankstelinio disko išvaržos simptomais, arba tiesiog vadinami „lėtiniais nugaros skausmais“. Penktadalis žmonių, patyrusių šlaunikaulio lūžį, miršta per pirmuosius metus. Iš likusiųjų pusė jau niekada negyvena taip, kaip anksčiau: nebegali laisvai judėti ir pasirūpinti savimi.

Tirti dėl osteoporozės reikia, jei:

Nustatyti bent du klinikiniai lūžių rizikos veiksniai ir vienas griuvimo rizikos veiksnys.

Klinikiniai lūžių rizikos veiksniai:

• amžius,
  • moteriška lytis,
  • ankstyva menopauzė,
  • reumatoidinis artritas,
  • mažas kūno masės indeksas,
  • buvęs šlaunikaulio lūžis tėvams,
  • anksčiau patirtas osteoporozinis lūžis,
  • gydymas gliukokortikoidais,
  • dažnas alkoholio vartojimas, rūkymas,
  • per mažas fizinis aktyvumas.

Griuvimo rizikos veiksniai:

• amžius – daugiau nei 80 metų,
  • buvę griuvimai per pastaruosius 12 mėnesių,
  • susilpnėjusi klausa,
  • pablogėjusi rega,
  • nuolatinis daugiau kaip 4 vaistinių preparatų vartojimas,
  • psichotropinių vaistų vartojimas,
  • atramos ir judamojo aparato, nervų ir kitų sistemų ligos, trikdančios pusiausvyrą ar koordinaciją.

Kaip pasiruošti DXA tyrimui?

Nereikėtų vartoti kalcio preparatų 24 valandas prieš tyrimą. Jūsų gali paprašyti nusirengti dalį ar visus drabužius ir procedūros metu dėvėti chirurginį chalatą, nusiimti papuošalus, akinius ir bet kokius metalinius daiktus ar nusivilkti aprangą, kuri galėtų kliudyti rentgeno spinduliams.

Kaip atliekamas kaulų tankio tyrimas?

Tai greita ir beskausmė procedūra. Pacientas paguldomas ant stalo. Rentgeno spindulių generatorius yra pastatomas po pacientu, o detektorius – virš jo. Tiriant stuburą, paciento kojos yra padedamos ant dėžės, kad išlygintų dubenį ir apatinę stuburo dalį. Tiriant klubą, koja padedama ant atramos. Pacientas turi išbūti labai ramiai ir gali būti paprašytas sulaikyti kvėpavimą kelias sekundes tuo metu, kai daroma rentgeno nuotrauka. To reikia, kad maksimaliai būtų užtikrintas aiškus nuotraukos vaizdas.

Kaip tiriamas mineralinis kaulų tankis?

Kaulų mineraliniam tankiui nustatyti naudojama dvisrautė radioabsorbciometrija (angl. Dual-Energy X-Ray Absorptiometry; DXA). Vertinama stuburo slankstelių, bendras šlaunikaulio ar šlaunikaulio kaklo T lygmuo. T-lygmuo – tiriamojo asmens kaulų mineralų tankio nuokrypis, išreikštas standartinių nuokrypių skaičiumi nuo maksimalaus jaunų sveikų tos pačios lyties asmenų kaulų mineralų tankio vidurkio.

Progresuojanti osteoporozė negrįžtamai silpnina kaulus. Tačiau jeigu susirgote, galite sulėtinti arba sustabdyti jos progresavimą. Nepraleiskite galimybės laiku išsitirti mineralinį kaulų tankį.