Naujienos

PERSPĖTI. APSAUGOTI. VAKCINUOTI

2021 04 27

Š. m. balandžio 26 d.–gegužės 2 d. minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie skiepų teikiamą naudą ir svarbą, užkertant kelią vakcinomis valdomoms ligoms ir jų sukeliamoms komplikacijoms plisti.

Šios Europos imunizacijos savaitės metu daugiausia dėmesio bus skiriama vakcinacijai nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), tačiau visuomenė taip pat bus informuojama apie įprastinę vaikų ir suaugusiųjų vakcinaciją.  

Kaip ir ankstesniais metais, Europos imunizacijos savaitė sutampa su Pasauline imunizacijos savaite. Abi kampanijos akcentuoja pagrindinę žinią – „Vakcinos mus suartina“. 2021 m. Pasaulinė imunizacijos savaitė ragina gyventojus labiau įsitraukti į imunizaciją visame pasaulyje, akcentuojant skiepijimo svarbą ir gerinant kiekvieno žmogaus sveikatą ir gerovę. Ne veltui šių metų Europos imunizacijos savaitės šūkis: „Perspėti. Apsaugoti. Vakcinuoti.“

Užkrečiamosios ligos kasmet sudaro iki 20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje, o vakcinomis šiandien galime kontroliuoti daugiau nei 25 ligas. Primename, kad skiepijimas yra svarbus visoms amžiaus grupėms, todėl rekomenduojame aktyviai domėtis vakcinomis valdomų ligų specifine profilaktika ir nepasikliauti skleidžiama nepagrįsta informacija.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet vakcinacija visame pasaulyje nuo mirties išgelbėja nuo 2 iki 3 mln. žmonių.

Imunizacija turėtų būti nenutrūkstamas procesas ir COVID-19 pandemijos metu PSO rekomenduoja ir toliau skiepyti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius pagal įprastai galiojančią tvarką. Todėl, jei pandemijos metu bet kurioje amžiaus grupėje buvo nutraukta imunizacija, būtina kuo greičiau pasiskiepyti praleistais skiepais.

Primename, kad vadovaujantis Nacionaline imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programa:

  • Vaikai pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami nuo 14 infekcijų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influenza infekcijos, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, pneumokokinės infekcijos, žmogaus papilomos viruso, rotaviruso, B tipo meningokoko;
  • kas 10 metų suaugę, vyresni nei 25 m. amžiaus žmonės Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų (PSDF) lėšomis yra skiepijami nuo difterijos ir stabligės;
  • asmenys, priklausantys rizikos grupei, nemokamai skiepijami nuo gripo ir nuo pneumokokinės infekcijos;
  • traumas patyrę žmonės valstybės lėšomis vakcinuojami nuo stabligės (aktyvi imunizacija), nuo pasiutligės skiepijami nukentėjusieji nuo pasiutusių ar įtariamai pasiutusių gyvūnų;
  • asmenys, turėję sąlytį su tymais sergančiuoju, skiepijami viena vakcinos doze per 72 val. po sąlyčio;
  • suaugusieji ir vaikai po transplantacijų ar vaikai po imunosupresinio gydymo, kai imunizaciją reikia pakartoti pagal individualų gydytojo parinktą ir sudarytą skiepijimo planą.

Už šiuos skiepus mokėti nereikia, jie finansuojami iš PSDF lėšų.

Daugiau informacijos apie skiepus rasite:

http://www.ulac.lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-apie-skiepus

Parengta pagal ULAC informaciją


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.