Naujienos

PRIMENAME: IZOLIACIJOS TAISYKLIŲ LAIKYTIS BŪTINA

2021 01 19

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kad dėl sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju izoliuoti asmenys privalo laikytis nustatytų izoliavimosi taisyklių. Tai būtina, kad būtų užkirstas kelias infekcijai plisti visuomenėje.

Izoliacijos metu mokama nedarbingumo išmoka, tačiau tik už 14 izoliacijos dienų. Tad jeigu izoliacija pratęsiama nustačius, jog izoliuodamasis asmuo vėl turėjo sąlytį su sergančiuoju, nedarbingumo išmoka už pratęstą laiką nėra skiriama.

Kaip paskiriama izoliacija

NVSC, gavęs informaciją (per informacines sistemas) apie COVID-19 susirgusius asmenis, atlieka atvejo epidemiologinį tyrimą, kurio metu susisiekia su užsikrėtusiuoju ir išsiaiškina užsikrėtimo aplinkybes bei visus asmenis, su kuriais jis bendravo užkrečiamuoju laikotarpiu. Šiems sąlytį turėjusiems asmenims išsiunčiamos SMS žinutės su nustatytu privalomos izoliacijos  terminu bei nuoroda į anketą, kurią būtina užpildyti.

Atkreipiame dėmesį, kad po SMS žinutės išsiuntimo sąlytį turėję asmenys sulaukia automatinio skambučio, kurio tikslas priminti, kad būtina užpildyti anketą. Jeigu jau esate vieną kartą užpildę SMS gautą anketą, antrą kartą pildyti nereikia.  

Kaip tinkamai izoliuotis

Pasitaiko atvejų, kai žmonės neteisingai vertina izoliacijos sąvoką ir mano, kad užsikrėtus pakanka izoliuotis nuo visuomenės, t.  y. neiti į darbą, į parduotuvę, į lauką, o namuose visi šeimos nariai toliau įprastai bendrauja. Deja, taip rizikuojama šeimos narių sveikata. Lengva ar besimptome COVID-19 forma sergantis asmuo neįvertina, kad jo šeimos narys gali susirgti sunkia forma.

Be to, jeigu sergantis šeimos narys nesiizoliuoja nuo kitų šeimos narių (lankosi bendrose patalpose, kartu su kitais sėdi prie vieno stalo, miega tame pačiame kambaryje ir t. t.), likusiems šeimos nariams izoliacija trunka ilgiau. Kadangi izoliacija sąlytį turėjusiems asmenims taikoma nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju dienos, tais atvejais, kai sergantis šeimos narys nesiizoliuoja nuo šeimos narių, pastarieji turi izoliuotis ir šiam pasveikus.

Nedarbingumo išmoka už pratęstą izoliaciją nepriklauso

Kai nedarbingumo reikia izoliuotiems sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims, grįžusiems iš paveiktų šalių, iš Jungtinės Karalystės bei Pietų Afrikos Respublikos, taip pat asmenims, kurie prižiūri izoliacijoje esantį vaiką (nesergantį),  jiems turi būti išrašoma NVSC pažyma, kuri siunčiama gydymo įstaigai. Dėl didelio izoliuotų asmenų skaičiaus šias pažymas kartais vėluojama išrašyti, tačiau gydymo įstaiga nedarbingumo pažymėjimą išduoda ir atgaline tvarka.

Atkreipiame dėmesį, kad nedarbingumo išmoką sąlytį turėjusiems asmenims SODRA moka tik už 14 izoliacijos dienų. Todėl jeigu izoliacijos metu asmenys nesilaiko taisyklių, t. y. artimai bendrauja su šeimos nariais ar kitais asmenimis, ir nustatoma, kad jie izoliacijos metu dar kartą turėjo sąlytį su sergančiuoju, izoliacija jiems pratęsiama, tačiau už pratęstą izoliacijos laikotarpį nedarbingumo išmoka neskiriama.

Pavyzdžiui, užsikrėtęs asmuo serga lengva forma, šeimoje yra dar du nariai, kurie gauna žinutes iš NVSC, kad turi izoliuotis. Jie izoliuojasi, neina į darbą, tačiau ir toliau bendrauja su užsikrėtusiuoju. Po 10 dienų gydytojas konstatuoja, kad koronavirusu sergantis žmogus pasveiko, tačiau šeimos nariai turi izoliuotis dar 14 dienų, nes visą laiką bendravo su užsikrėtusiuoju ir galėjo patys užsikrėsti. Nedarbingumo išmoka mokama tik už 14 dienų, neatsižvelgiant į tai, kiek laiko tęsiasi izoliacija.

Parengta pagal NVSC informaciją


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.