Širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje serga kas trečias žmogus. Nepaisant didelių medikų pastangų, šios ligos vis dar išlieka pagrindine mirties priežastimi. O fiziškai neaktyvūs žmonės mažiausiai dukart dažniau serga jomis nei tie, kurie fiziškai aktyvūs.
Apie fizinio aktyvumo svarbą ir įpročius, palankiai veikiančius žmonių sveikatą, pasakoja Šeškinės poliklinikos kineziterapeutė Eglė Vikertaitė.
Kad fizinis aktyvumas reikalingas visiems, norintiems gerai jaustis fiziškai, socialiai ir emociškai, žmonėms ne naujiena. Pasak E. Vikertaitės, gal tik ne visi susimąsto, jog reguliarus pakankamo judėjimo užtikrinimas yra vienas iš svarbiausių širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos veiksnių.
Sportuojant organizme didėja „laimės hormonų“ – endorfinų ir mažėja streso hormonų. Taigi fizinis aktyvumas ramina nervų sistemą, padeda įveikti depresiją, gerina miegą. Fiziškai aktyvūs žmonės palaiko sveiką kaulų, sąnarių, raumenų būklę, stiprėja jų širdies raumuo, didėja širdies ir kraujagyslių ištvermingumas. Judėjimas svarbus ir kraujospūdžio bei „blogojo“ cholesterolio reguliavimui, mažina aterosklerozės vystymosi, infarkto, insulto, cukrinio diabeto riziką.
Fizinio aktyvumo metu deginamos kalorijos, o tai svarbu nutukimo bei metabolinio sindromo profilaktikai. Mažėja net rizika susirgti kai kuriomis onkologinėmis ligomis (pvz., storosios žarnos vėžiu).
Kineziterapeutės teigimu, širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai aktyvia fizine veikla reikia užsiimti ne mažiau nei 5 dienas per savaitę bent po 30 min. Tačiau jeigu anksčiau gyvenote nejudrų gyvenimą, persistengti irgi nereikėtų: pradėkite nuo vaikščiojimo, pamažu didinkite atstumą ir ėjimo spartą. Svarbiausia, kad judėti laiko rastumėte reguliariai.
Nežinantiems, kaip padidinti fizinį aktyvumą ir suformuoti sveikatai palankius įpročius, kineziterapeutė E. Vikertaitė turi patarimų:
Žinoma, dėl fizinio aktyvumo ar intensyvumo lygio E. Vikertaitė visuomet rekomenduoja pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju. Su juo kineziterapeutė ragina aptarti ir kitas galimybes išsaugoti savo širdies sveikatą bei dalyvavimą PSDF lėšomis apmokamoje širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje.
Nuo gegužės 1 d. šia programa gali pasinaudoti 40–60 metų vyrai ir moterys, atsirado aiškus paciento rizikos susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis vertinimas, pagal kurį nustatomas dalyvavimo programoje periodiškumas ir atliekami tyrimai. Jei atitinkate atnaujintos prevencinės širdies ir kraujagyslių ligų patikros programos kriterijus ir esate nurodę savo el. paštą, artimiausiu metu sulauksite kvietimo pagal šią programą pasitikrinti. Kilus klausimų, galite parašyti laišką: prevencines@poliklinika.lt.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą, statistikos tikslais rinkti informaciją apie naudojimąsi svetaine.
Jei sutinkate, kad statistikos tikslais būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus“.
Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis