Naujienos

RUOŠIAMĖS VELYKOMS: KAUŠINIAMS MARGINTI RINKIMĖS NATŪRALIUS DAŽUS

2021 04 01

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai primena, kad kiaušiniams marginti geriau rinktis natūralias medžiagas.

Kiaušinio lukštas porėtas, verdami kiaušiniai gali įtrūkti, o dažai ir juose esančios cheminės medžiagos – pasiekti baltymą. Tad margučiams dažyti rinkdamiesi natūralius dažus sveikatai tikrai nepakenksite.

Egzistuoja ne vienas laiko patikrintas receptas, kaip margučiams išgauti norimas spalvas iš svogūnų lukštų, raudonojo kopūsto, juodosios arbatos, ciberžolių ar burokėlių.

Jūsų dėmesiui – keletas natūralių margučių dažymo būdų.

Burokėliais marginti kiaušiniai

Reikės:

 • baltų kietai virtų kiaušinių,
 • poros burokėlių,
 • 1–2 šaukštų acto,
 • šaukšto druskos.

Susmulkinkite burokėlius. Užpilkite juos vandeniu, kad būtų apsemti, įmaišykite actą su druska. Virkite apie 10 min. Palikite atvėsti ir vėliau nukoškite. Kiaušinius nuovire laikykite porą valandų vis pavartydami. Ilgiau palaikius, nusidažys norimo sodrumo raudona spalva.

Kiaušinių dažymas arbata

Reikės:

 • baltų nevirtų kiaušinių,
 • 10–12 juodosios arbatos pakelių,
 • acto.

Juodosios arbatos pakelius užpilkite karštu vandeniu, įpilkite acto. Pavirkite nuovirą apie 15 min. Į atvėsusį skystį sudėkite kiaušinius, kad apsemtų, ir pavirkite dar 15 min. Nuovire kiaušinius palikite keletą valandų arba per naktį, jei norite tamsiai rudos spalvos.

Marginimas svogūnų lukštais

Reikės:

 • nevirtų kiaušinių, gali būti balti ar rudi,
 • svogūnų lukštų,
 • žolelių, kruopų, gėlių žiedų, vaisių žievelių ar pan.,
 • acto.

Svogūnų lukštus su actu užpilkite vandeniu, kad apsisemtų, ir virkite ant nedidelės ugnies apie 10–15 min. Kiaušinius apvyniokite norimomis žolelėmis, kruopomis, gėlių žiedais ar pan., įdėkite į ploną kaproninę kojinę ar pėdkelnę, sutvirtinkite aprišdami siūlais. Tuomet sudėkite kiaušinius į svogūnų lukštų nuovirą ir virkite 10–12 min. Išvirusius kiaušinius palikite nuovire, kol atvės. Galėsite džiaugtis rusva, oranžine, gelsva spalva.

Jau nudažytus ir nusausintus kiaušinius dėl blizgesio galima patepti lašeliu aliejaus.

Dar keletas patarimų

Jei vis dėlto nusprendėte rinktis margučiams parduotuvinius dažus, patariame įsitikinti, kad tai būtų maistiniai dažai. Maistiniai dažai, leistini kiaušiniams dažyti, yra ženklinami raide E, pavyzdžiui: mėlynai spalvai išgauti dažniausiai naudojamas E133, raudonai – E162.

Po dažymo gerai išvirtus kiaušinius svarbu laikyti šaldytuve ir suvartoti reikėtų kaip galima greičiau. Praėjus 3 paroms jų geriau nevalgyti.


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.