Naujienos

SAM: APIE SEROLOGINIUS TYRIMUS IR GALIMYBIŲ PASĄ

2022 01 03

Nuo 2022 m. sausio 10 d. serologinis tyrimas po vakcinacijos nebebus sąlyga galimybių pasui gauti. Tačiau iki šios datos kiekybinius ar pusiau kiekybinius serologinius tyrimus po skiepų atlikusieji galimybių pasą galės turėti 60 d.

Serologiniai tyrimai persirgusiems asmenims galimybių pasui gauti galios ir toliau.

Viešojoje erdvėje kilus diskusijų ir neaiškumų dėl COVID-19 serologinių tyrimų ir galimybių paso, Sveikatos apsaugos ministerija atsako į aktualius klausimus. 

Ar pagal patvirtintą vakcinacijos schemą pasiskiepiję žmonės galės atlikti nemokamą kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą ir gavę teigiamą atsakymą prasitęsti galimybių paso galiojimą?

Pagal patvirtintą vakcinacijos schemą (dviem „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxevria“ vakcinos dozėmis arba viena „Janssen“ doze, arba pagal mišrią schemą) pasiskiepiję žmonės gali atlikti vieną nemokamą kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą ir naudotis galimybių pasu 210 d. Nemokamas kiekybinis ar pusiau kiekybinis serologinis antikūnų tyrimas šiems asmenims atliekamas praėjus ne mažiau kaip 90 d. po vakcinacijos.

Iki 2022 m. sausio 10 d. atlikęs kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą ir gavęs teigiamą jo rezultatą, pagal patvirtintą vakcinacijos schemą pasiskiepijęs žmogus gali prasitęsti galimybių paso galiojimo laiką 60 d.

Ar COVID-19 liga persirgę asmenys, kurie pasiskiepijo viena COVID-19 vakcinos doze, galės prasitęsti galimybių paso galiojimo laiką, jeigu atliko kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą?

COVID-19 liga persirgusiems (diagnozė buvo patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu) ir viena „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxzevria“ vakcinos doze pasiskiepijusiems žmonėms galimybių pasas galioja 210 dienų. Jei persirgęs žmogus pasiskiepijo pagal visą schemą (dviem „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxevria“ vakcinos dozėmis arba viena „Janssen“ doze), galimybių pasas galios neribotą laiką.

Persirgusiems ir viena vakcinos doze pasiskiepijusiems asmenims vienas nemokamas kiekybinis ar pusiau kiekybinis serologinis antikūnų tyrimas atliekamas ne anksčiau kaip po 90 d. nuo vakcinos suleidimo. Gavę teigiamą antikūnų tyrimo rezultatą, galimybių paso galiojimo laiką persirgę ir viena vakcinos doze pasiskiepiję asmenys gali prasitęsti iki 2022 m. sausio 10 d. Vėliau dokumento galiojimas nebus pratęsiamas. 

Ar COVID-19 liga persirgusiems ir visiškai pagal vakcinacijos schemą pasiskiepijusiems asmenims sudaroma galimybė pasidaryti nemokamą kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą? 

Persirgusiems COVID-19 liga (kai liga buvo patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu) ir visiškai paskiepytiems žmonėms galimybių pasas ar jam alternatyvūs dokumentai galioja neribotą laiką. Nemokamas antikūnų tyrimas šiems asmenims neatliekamas.

Pagal patvirtintą vakcinacijos planą pasiskiepijau prieš 210 d., galimybių pasas nebegalioja. Nežinau, kiek turiu antikūnų. Ar prieš skiepijantis trečiąja, stiprinamąja, doze reikėtų atlikti antikūnų tyrimą? 

Įprastai sprendžiant dėl vakcinacijos nėra vertinami antikūnų tyrimų rezultatai, todėl visiems gyventojams rekomenduojama pasiskiepyti stiprinamąja vakcinos doze.

Manau, kad persirgau COVID-19 liga, bet neatlikau nei PGR tyrimo, nei antigeno testo. Ar turiu galimybę atlikti nemokamą antikūnų tyrimą? Jei taip, ar gavęs teigiamą tyrimo rezultatą galėsiu prasitęsti galimybių paso galiojimo laiką? 

Kai žmogus prieš mažiau nei 60 dienų yra gavęs teigiamą (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po skiepijimo nuo COVID-19 ligos, jis gali gauti galimybių pasą. Atkreiptinas dėmesys, kad mobiliuosiuose punktuose atliekami greitieji serologiniai testai galimybių pasui nėra tinkami. Jei asmuo neskiepytas, tokiu atveju gali atlikti kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą ir gavęs teigiamą rezultatą, naudotis galimybių pasu 60 d. Nemokami kiekybiniai ar pusiau kiekybiniai serologiniai tyrimai atliekami žmonėms, kurie yra vakcinuojami stiprinamąja doze, siekiant padėti apsispręsti dėl revakcinacijos nelaukiant 210 dienų termino. O asmenims, kurie nėra vakcinuoti, nemokamas tyrimas neatliekamas. COVID-19 ligos simptomų turintys asmenys gali nemokamai išsitirti mobiliuosiuose punktuose, registracija vykdoma per Karštąja liniją telefonu 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt

Dėl kokių priežasčių serologinis tyrimas po vakcinacijos nebetinka galimybių pasui pratęsti? 

Sprendimai priimti atsižvelgiant į tai, kad Europoje ir Lietuvoje plinta omikron atmaina, labiausiai besiskirianti nuo kitų iki šiol aptiktų ir galimai susijusi su vakcinų veiksmingumo sumažėjimu, ypač praėjus ilgesniam laikui po skiepijimo.  

Tik trijų dozių vakcinavimo efektyvumą patvirtina mokslo tyrimai ir stebėsena.


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.