SKIEPAI NUO TYMŲ – GALIMYBĖ IŠVENGTI SUNKIOS LIGOS IR JOS KOMPLIKACIJŲ

2021 07 27

Tymai – ūmi ir itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oru. Infekcija taip pat gali būti perduodama ir per rankas ar kitus aplinkos daiktus, užterštus sergančio asmens kvėpavimo takų išskyromis.

Liga labai lengvai plinta visuomenėje. Ja užsikrečia 90–95 proc. neskiepytų ir anksčiau tymais nesirgusių žmonių, bendravusių su sergančiuoju.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, vienas ligonis tymais gali užkrėsti nuo 12 iki 18 žmonių. Jeigu žmogus imlus tymams, užsikrėsti užtenka 15 min., jei bendraujama artimai (veidas į veidą) arba būnama toje pačioje patalpoje. Ligonis užkrečiamas kitiems yra 4 dienas iki bėrimo atsiradimo ir 4 dienas po bėrimo.

Liga varginanti: būdingas karščiavimas (38–40 °C), erzinantis bėrimas ir išbertų vietų niežulys, konjuktyvitas, kosulys, o ligonio būklei palengvinti gali būti taikomas tik simptominis gydymas. Dažniausios komplikacijos – plaučių ar vidurinės ausies uždegimas, laringitas, keratokonjuktyvitas, nuo kurio galima apakti. Retais atvejais pasireiškia encefalitas, miokarditas (širdies raumens uždegimas), glomerulonefritas (inkstų kamuolių uždegimas) ir kt. Tuomet jau prireikia labai rimtos medikų pagalbos. Be to, bet kokia infekcija, net ir palyginti lengvai nugalėta, silpnina žmogaus imunitetą.

Įvertinus šios infekcijos pavojų ir siekiant išvengti jos plitimo, Lietuvoje biudžeto lėšomis, t. y. pacientams nemokamai, nuo tymų skiepijami vaikai: 15–16 mėn. (viena dozė) ir sulaukę 6–7 metų (antra dozė).

Šeškinės poliklinika kviečia tėvelius pasinaudoti valstybės teikiama galimybe ir paskiepyti savo vaikus kombinuotąja MMR (tymų, raudonukės, kiaulytės) vakcina.

Dėl skiepų prašome kreiptis į savo šeimos (vaikų ligų) gydytoją. Gydytojas atsakys į galinčius kilti klausimus, padės išsklaidyti abejones dėl skiepų naudos ir pats užregistruos į Skiepų kabinetą.

Mes rūpinamės savo pacientų gerove!