SPECIFINIŲ VAISTŲ, SKIRTŲ GYDYTI COVID-19, KOL KAS NĖRA

2020 05 22

Jau kurį laiką viešojoje erdvėje galima rasti informacijos apie vaistus, esą skirtus gydyti koronaviruso sukeltai infekcijai. Atkreipiame dėmesį, kad kol kas nėra įrodymų, jog kuris nors konkretus vaistas yra tinkamas COVID-19 ligai specifiškai gydyti.

Nė vieno vaisto minėtai ligai gydyti nėra patvirtinusi ir Europos vaistų agentūra.

Pasaulyje šiuo metu vyksta daugiau nei 90 įvairių projektų bei klinikinių tyrimų, juose vertinama daugiau nei 40 skirtingų vaistų, kurie, spėjama, potencialiai gali gydyti COVID-19 ligą. Įvairių šalių mokslininkai ir gydytojai tiria remdesivirą, hidroskichlorokviną / chlorokviną, favipiravirą, lopinavirą ir ritonavirą, interferoną beta bei kitus vaistus, taip pat bando įvairius vaistų derinius ir tikisi surasti būdą, kaip padėti COVID-19 liga sergantiems pacientams. Kol kas tyrimai nėra baigti ir jokių galutinių išvadų apie šių vaistų saugumą bei veiksmingumą gydant ir užkertant kelią koronavirusinei infekcijai nėra pateikiama.

Kita vertus, pasaulyje stebimi apsinuodijimai kai kuriais išvardytais vaistais, pavyzdžiui, hidroskichlorokvinu, nes žmonės pradėjo preparatus vartoti savarankiškai profilaktikos sumetimais. Dėl tokio neatsakingo elgesio kai kuriose šalyse jau fiksuojami hidroksichlorokvino trūkumai – šio preparato nebegauna vilklige ir maliarija sergantys pacientai, kuriems šis vaistas yra būtinas.

Tad jei žmogui yra diagnozuota COVID-19 liga, visos gydymo galimybės pirmiausia turi būti aptartos su gydančiu gydytoju.