Naujienos

SVEIKAS SENĖJIMAS – MISIJA ĮMANOMA

2022 10 14

Šį rudenį prie gausios Šeškinės poliklinikos medikų komandos prisijungė gydytoja geriatrė Eglė Sadauskaitė-Pėlikienė. Gydytoja savo pacientams pasiryžusi skirti kuo daugiau dėmesio ir paneigti vis dar egzistuojančią praktiką, kai senyvo amžiaus žmonių nusiskundimai tiesiog nurašomi senatvei.

Geriatras – tai gydytojas, išmanantis normalų ir patologinį organizmo senėjimą, senyvo amžiaus žmonių ligas ir jų profilaktiką, mokantis kompleksiškai šiuos žmones tirti, vertinti ir gydyti.

Lietuvoje geriatrija – ganėtinai nauja ir dar nepakankamai populiari specialybė, nors senstant visuomenei šios srities specialistų reikės vis daugiau.

Paprašyta apibūdinti savo darbo principus gydytoja Eglė sako, kad jos darbo siekiamybė – pagerinti senyvo amžiaus paciento gyvenimo kokybę ir kuo ilgiau jį išlaikyti jo gyvenamojoje aplinkoje. Į pacientą ji žvelgia ne per ligų prizmę, o kompleksiškai vertindama jo fizinę, pažintinę, emocinę, mitybos, funkcinę būkles, apsitarnavimą, kasdienę veiklą ir socialinę būklę ir tik tuomet sprendžia dėl reikiamos pagalbos plano.

Gydytojai geriatrai konsultuoja 60-mečius ir vyresnius pacientus, sergančius ne mažiau kaip trimis lėtinėmis ligomis ar vartojančius daugiau nei penkis medikamentus. Neretai tokių pacientų nebereikia iškart siųsti pas kelis atskirus specialistus – juos apžiūri gydytojas geriatras, suderina ir optimizuoja medikamentinį gydymą. Šiuo atžvilgiu taupomas ir pacientų, ir šeimos gydytojų bei gydytojų specialistų darbo laikas, o žmonės greičiau sulaukia visapusiškos pagalbos ir taip yra skatinamas sveikas senėjimas.

Pasak gydytojos E. Sadauskaitės-Pėlikienės, 60-mečiams ir vyresniems pacientams ji gali padėti, jeigu vargina atminties sutrikimai, suprastėjusi nuotaika, jei tapo sunkiau bendrauti ir susidoroti su kasdieniais rūpesčiais, jei yra polinkis griūti, svaigsta galva, sutriko eisena ir pusiausvyra, jei kenčiama nuo miego sutrikimų, šlapimo nelaikymo, sarkopenijos, senatvinio silpnumo, mitybos ar socialinių problemų.

Kreipiantis dėl geriatro paslaugų būtinas šeimos gydytojo siuntimas. Esant ūmiam sveikatos sutrikimui arba kai yra nustatytas paliatyviosios medicinos pagalbos poreikis, ambulatoriškai gydytojas geriatras paslaugų teikti negali.


BDAR
Close

Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą, statistikos tikslais rinkti informaciją apie naudojimąsi svetaine. 
Jei sutinkate, kad statistikos tikslais būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus“.