Naujienos

TUBERKULIOZĖS PREVENCIJA PRASIDEDA ŠEIMOSE

2023 09 18

Prasidėjus naujiems mokslo metams ir vaikams sugrįžus į kolektyvus, gydytojai ragina vaikų tėvus neužmiršti tuberkuliozės prevencijos ir pasinaudoti nemokama galimybe atlikti tuberkulino mėginį.

Kam ir kodėl aktualus šis tyrimas, pasakoja Šeškinės poliklinikos vaikų pulmonologė ir vaikų ligų gydytoja Sigutė Marcinonytė.

Tuberkulino mėginys – kas tai?

Įodinis tuberkulino mėginys, arba Mantoux mėginys (Mantu testas), – tai tyrimo metodas užsikrėtimui tuberkuliozės mikobakterijomis nustatyti. Jis atliekamas į odą vidinėje dilbio dalyje įšvirkščiant nedidelį kiekį (0,1 ml) tuberkulino. Mėginys sveikatos priežiūros specialisto vertinamas po 48–72 valandų.

Prieš prasidedant mokslo metams, svarbu nepamiršti pasitikrinti dėl tuberkuliozės

Lietuvoje tuberkulino mėginiai atliekami vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir šių rizikos grupių vaikams:

  • neskiepytiems nuo tuberkuliozės;
  • bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve);
  • dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
  • sergantiems lėtinėmis ligomis;
  • gydomiems kortikosteroidais;
  • infekuotiems žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
  • iš socialinės rizikos šeimų;
  • gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionuose;
  • migrantams.

Jeigu vaikas priskirtas vienai iš rizikos grupių, tuberkulino mėginiai turi būti atliekami kasmet. Dėl tuberkulino mėginių atlikimo reikia kreiptis į savo vaiko šeimos ar vaikų ligų gydytoją. 

2022 m. tuberkulino mėginiai padėjo išaiškinti 23 tuberkulioze sirgusius vaikus (iš jų 6 sirgo atvira tuberkulioze). Daugiausia tuberkuliozės atvejų diagnozuota tarp vaikų, kurie bendravo su sergančiaisiais tuberkulioze.

Teigiamas tuberkulino mėginys – nebūtinai ligos diagnozė

Teigiamas tuberkulino mėginio tyrimo rezultatas dar nereiškia, kad vaikas serga. Toks testo rezultatas gali reikšti, kad vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis artimo sąlyčio su sergančiuoju metu, tačiau šios bakterijos nėra aktyvios vaiko organizme, jos nesidaugina, nepasireiškia ligai būdingi simptomai, vaikas nėra užkrečiamas. Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių tuberkuliozės bakterijomis, suserga tuberkulioze.

TODĖL: esant teigiamiems tuberkulino mėginio rezultatams, šeimos ar vaikų ligų gydytojas siunčia vaiką konsultacijai pas vaikų pulmonologą (vaikų ftiziatrą), kuris, atlikęs bei įvertinęs papildomus tyrimus, padės atsakyti, ar vaikas serga tuberkulioze. 


BDAR
Close

Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą, statistikos tikslais rinkti informaciją apie naudojimąsi svetaine. 
Jei sutinkate, kad statistikos tikslais būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus“.