Naujienos

TYMAI, RAUDONUKĖ IR KIAULYTĖ: PAVOJINGA INFEKCIJA AR TIK NEMALONI VAIKIŠKA LIGA?

2022 04 28

Tymai, kaip daugelis linkę manyti, nėra tik nesunki vaikiška liga, o labai užkrečiama virusinė infekcija, lengvai plintanti tarp neskiepytų asmenų.

Apie 30 proc. visų susirgusiųjų pasireiškia komplikacijos (plaučių uždegimas, encefalitas (smegenų uždegimas), akių pažeidimai), 1 iš 4 susirgusiųjų gydomi ligoninėje

Raudonukė – tai ūmi virusinė infekcija, kuriai būdingi karščiavimas, makulopapulinis bėrimas bei limfmazgių reakcija. Vaikams raudonukė visiškai nesunki liga, greitai praeina, komplikacijos itin retos. Didžiausią problemą raudonukė sukelia nėščioms moterims. Šios infekcijos virusas pasižymi stipriu teratogeniniu (sukeliančiu genų arba chromosomų mutaciją, gemalo raidos sutrikimus) poveikiu, todėl raudonuke susirgus nėščiai moteriai kyla didelis apsigimimų pavojus.

Tipiškiausias epideminio parotito (kiaulytės) požymis – seilių liaukų patinimas. Be to, gali prasidėti virusinis galvos smegenų dangalų uždegimas (meningitas), kasos uždegimas (pankreatitas), taip pat lyties liaukų pažeidimas, o tai vėliau gali būti vyro nevaisingumo priežastimi. Labai retais atvejais kiaulytės virusas pažeidžia smegenis – sukelia encefalitą, lemia kurtumą, diabetą.

Kad būtų suvaldytos, pašalintos ir išnaikintos vakcinomis valdomos užkrečiamosios ligos, turi būti paskiepyta ne mažiau kaip 90 proc. vaikų, o nuo tymų ir raudonukės – ne mažiau kaip 95 proc. Kai skiepijima nepakankamai, kyla reali grėsmė kilti protrūkiams ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų.

Vaikai pagal Lietuvos Respublikos profilaktinių skiepijimų kalendorių nemokamai skiepijami tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina du kartus – pirmąja doze 15–16 mėn., antrąja – 6–7 metų. Valstybės lėšomis skiepijami ir sąlytį su tymų atveju turėję asmenys (ne vėliau kaip per 72 val. po turėto kontakto).

Jeigu nėra pagrįstų priežasčių – kontraindikacija skiepui arba liga – vaikų skiepų nerekomenduojama atidėti. Be to, vaikams, kurie nebuvo paskiepyti laiku, gydytojas gali sudaryti individualų skiepijimo grafiką.

Nežinantys savo skiepijimo būklės suaugusieji gali kreiptis į šeimos gydytoją. Jis patikrins medicininę dokumentaciją arba pasiūlys atlikti serologinį tyrimą ir nustatyti imuninį atsaką į tymus (šį tyrimą galima atlikti ir Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje), pateiks rekomendacijas dėl skiepijimo.

Kadangi tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina yra gyva susilpninta, nėščiosioms skiepytis ja negalima, o pasiskiepijus rekomenduojama 1 mėnesį nepastoti.


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.