VASARA PRASIDĖJO. PRISIMINKIME SAUGAUS BUVIMO SAULĖJE TAISYKLES

2020 06 01

Šiandien – kalendorinės vasaros pradžia. Tikėtina, kad dauguma iš mūsų vis daugiau laiko bus gamtoje – kaip ir įprasta šiltuoju metų laiku.

Net jei ir neketiname ištisų valandų praleisti paplūdimyje, tai nereiškia, kad apsaugai nuo tiesioginių saulės spindulių turime skirti mažiau dėmesio. Šeškinės poliklinikos gydytojai primena saugaus buvimo saulėje taisykles.

Kaip saugoti odą nuo žalingo saulės poveikio

Vieni žmonės saulėje gali būti ilgiau ir nenudegti odos, kitiems pabuvus vos dešimt minčių  oda parausta, peršti. Buvimo saulėje trukmė priklauso nuo mūsų odos tipo. Šviesios odos, sunkiai įdegantys ir dažnai nudegantys žmonės (I ir II tipų) tiesioginėje saulėje gali būti apie 5–10 min., tamsesnės ir įdegančios odos savininkai (III ir IV tipų) – apie 10–20 min.

Odos priežiūros priemones turime rinktis taip pat atsižvelgdami į odos tipą. Jei odos tipas yra I ir oda pradeda degti jau po 10 min., kremas, kurio SPF yra 50, šią trukmę padidins 50 kartų ir nenusvildami odos saulėje galėsime praleisti 500 min. Saulės spindulių veikiamas vietas užtenka padengti nedideliu apsauginio kremo kiekiu likus 15 min. iki mėgavimosi saulės spinduliais. Praėjus 2 valandoms po maudynių  ar intensyvios fizinės veiklos, reikėtų pasitepti dar kartą.

Apsaugai nuo žalingos UV-A ir UV-B spinduliuotės puikiai tinka kremai, losjonai, į kurių sudėtį įeina fiziniai bei cheminiai UV filtrai. Vieni iš jų blokuoja saulės spindulius juos atspindėdami ar išsklaidydami, kiti – sugeria saulės spindulius ir taip neleidžia jiems paveikti odos. Norint mėgautis saulės voniomis ir kartu nepakenkti odai rekomenduojama rinkis plataus spektro apsaugos priemones (saugančias odą nuo abiejų spinduliuočių poveikio), kurių SPF būtų ne mažesnis kaip 30.

Taip pat pravartu atsiminti, kad kosmetinės priemonės nuo žalingų saulės spindulių apsaugo tik iš dalies.

Efektyviausia – kompleksinė apauga

Egzistuoja keletas paprastų taisyklių, kurių laikydamiesi galime per daug nesibaimindami saulėje praleisti nemažai laiko.

* Saulės spinduliais mėgaukimės ankstyvais rytais arba popiet, vidurdienį leiskime pavėsyje.

* Prioritetą teikime  šviesiems  drabužiams, nešiokime plačiabryles skrybėles, avėkime natūralaus pluošto avalynę.

* Darykime pertraukas tarp buvimo saulėje.

* Nepamirškime teptis apsaugos priemonių net tada, kai apsiniaukę ar debesuota.

* Rinkimės kosmetikos gaminius su UV filtrais. Turėkime omenyje, kad efektyvus jų apsauginis poveikis trunka iki 4 valandų.

* Būtinai pasirūpinkime ne tik odos, bet ir akių apsauga nuo žalingų saulės spindulių – nešiokime saulės akinius.