ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAS LYTIES NESIRENKA: SKIEPAI SVARBŪS VISIEMS VAIKAMS

2024 05 27

Vakcinos leidžia užkirsti kelią ligai, užuot gydžius jau susirgusį žmogų, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais vakcinacijos apimtys mažėja. Viena iš priežasčių – apie daugelį skiepais valdomų ligų žmonės yra girdėję, bet praktiškai nesusidūrę. Tuomet atrodo, kad ir saugotis nėra nuo ko. Kita priežastis – šalutinio vakcinų poveikio baimė ir mitai apie jų sukeliamas ligas, pavyzdžiui, autizmą. Nors nėra jokių moksliškai įrodytų sąsajų, įsivaizduojama grėsmė yra didesnė nei ligos atvejai, pasibaigę sunkiomis komplikacijomis.

Ganėtinai daug gandų sklando apie vakcinaciją nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Nors kiekvienais metais vis daugiau pasaulio valstybių į nacionalines imunoprofilaktikos programas įtraukia lyčiai neutralią vakcinaciją nuo ŽPV ir dabar tokių šalių pasaulyje yra 55-ios, Lietuvoje į skiepus nuo šios infekcijos vis dar žiūrima įtariai.

ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAS. KAS TAI IR KAIP PLINTA?

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – tai virusinė, dažniausiai lėtinė, liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinės fazės, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairių odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimų, organizme sąlygoti ikivėžinius ar vėžinius pakitimus.

Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 ŽPV tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. Kai kurie ŽPV tipai turi onkogeninių savybių, taigi, gali sukelti vėžį. Pagal onkogeniškumą ŽPV tipai skirstomi į mažos vėžio rizikos (6,11, 42,43,44) ir didelės vėžio rizikos (16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 50, 51, 53, 55, 56, 58, 59, 64, 68) tipus. Mažos onkogeninės rizikos ŽPV  (ŽPV 6, 11) dažniausiai yra susiję su gerybinėmis nosies ir burnos ertmės, gerklės, gerklų, lytinių takų papilomomis bei odos karpomis. Didelės rizikos žmogaus papilomos virusai (ŽPV 16, 18) susiję su minėtų lokalizacijų vėžiu. Tyrimais nustatytas aiškus ryšys tarp didelės onkogeninės rizikos ŽPV (ŽPV 16 ir 18) ir gimdos kaklelio vėžio. Vienas svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą, – ŽPV infekcija lytiniuose takuose. Su ja susiję 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų. Šia infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys.

ŽPV plinta:

• heteroseksualių ir homoseksualių lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu;
  • per sąlytį su užsikrėtusio žmogaus lyties organais;
  • kontaktiniu būdu per odą ir gleivinių mikrotraumas;
  • infekuota ŽPV motina per gimdymą virusą gali perduoti naujagimiui.

Daugumai ŽPV užsikrėtusių žmonių nėra jokių simptomų ir jie niekuo nesiskundžia, tačiau virusą gali perduoti kitiems. Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina savaime be jokio gydymo. Tais atvejais, kai ŽPV infekcija pasilieka organizme, neretai ji sukelia lėtinį uždegimą ar įvairius negalavimus, kurie priklauso nuo ŽPV tipo. Sveikatos problemos, kurias sukelia skirtingi ŽPV tipai, – tai odos ir genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.), gerklės, gerklų papilomatozė, makšties, varpos, išangės vėžys, gimdos kaklelio vėžys, tonzilių, liežuvio ir kt. vėžys.

KAIP APSISAUGOTI NUO ŽPV SUKELIAMŲ LIGŲ?

Vakcinacija nuo ŽPV yra vienas patikimiausių būdų užkirsti kelią onkologinėms ligoms. Kaip jau minėta, iš kelių šimtų viruso tipų pavojingiausi yra du – 16 ir 18. Mokslo tyrimais įrodyta, kad ŽPV yra pagrindinis gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas, o sergamumas ir mirštamumas nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje. Be to, ŽPV kaip susirgimo priežastis taip pat yra nustatomas 90 proc. išangės vėžio atvejų, 70 proc. išorinių lytinių organų vėžio atvejų, lytinių organų karpų atvejais. Paskiepijus vaikus, visų šių negalių būtų galima išvengti arba bent reikšmingai sumažinti riziką.

ŽPV vakcinos veiksmingumas ir saugumas pagrįstas ilgalaikiais klinikiniais tyrimais. Vakcinacijos schemos yra tokios: 9–14 metų vaikams reikalingos dvi vakcinos dozės, o paaugliams nuo 15 metų ir suaugusiesiems – 3 vakcinos dozės. Paaugliams dvi vakcinos dozes valstybė kompensuoja, o už trečią dozę reikia susimokėti. Skiepijamos ir mergaitės, ir berniukai. Geriausiai, jei pasiskiepijama iki tampant lytiškai aktyviam – tokiu būdu sukuriama didžiausia apsauga. Todėl pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių pasirinkta skiepyti 11-mečius vaikus. Tyrimai rodo, kad tai jauniausias amžius, kai tikėtini pirmieji lytiniai santykiai.

Net jei ŽPV jau yra nustatytas, tai nereiškia, kad negalima skiepytis. ŽPV vakcina nėra skirta jau organizme aptikto viruso infekcijai ar jo sukeltoms ligoms gydyti, tačiau gali sumažinti naujų ŽPV infekcijų riziką. O užsikrėsti galima iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.

KOKIA VAKCINA SKIEPIJAMA NUO ŽPV?

Vaikams ir suaugusiesiems skirta „Gardasil 9“ devyniavalentė vakcina suleidžiama siekiant apsaugoti nuo ligų, kurias sukelia 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ar 58 tipo ŽPV. „Gardasil 9“ yra ištirta su 9–26 metų berniukais ir vyrais bei 9–45 metų mergaitėmis ir moterimis.

Lietuvoje 11-mečiai berniukai ir mergaitės įtraukti į nacionalinį skiepų kalendorių ir nuo ŽPV skiepijami valstybės lėšomis. Jaunesni vaikai ir suaugę žmonės gali pasiskiepyti savo lėšomis. Kiekvienu atveju, jeigu vaikas dėl įvairių priežasčių nebuvo paskiepytas pagal tuo metu galiojusį kalendorių, jam sudaromas individualus skiepijimo planas, atsižvelgiant į vaiko amžių ir numatytą vakcinos skiepijimo schemą.

ŽPV sukeltoms ligoms gydyti „Gardasil 9“ nevartojama. Ši vakcina nedaro jokio poveikio žmonėms, kurie jau turi nuolatinę infekciją ar ligą, susijusią su bet kurio joje esančio tipo ŽPV. Vis dėlto asmenis, kurie jau yra užsikrėtę vienu ar daugiau šioje vakcinoje esančių ŽPV tipų, ji gali apsaugoti nuo ligų, susijusių su kitų tipų ŽPV.