Naujienos

APIE PASIRUOŠIMĄ TĖVYSTEI IR KŪDIKIO PRIEŽIŪRAI

2024 04 02

Praėjusią savaitę Šeškinės poliklinikoje įvyko 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo projekto „Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas“ baigiamoji konferencija. Joje dalyvavo Vilniaus savivaldybės, biuro „Vilnius sveikiau“ atstovai, medikai, visas būrys būsimųjų mamyčių.

Kaip sekėsi įgyvendinti projekto tikslus, apžvelgė projekto vadovė Šeškinės poliklinikos gydytoja akušerė ginekologė Vilma Vasjanova. Jos teigimu, projekto naudą rodo skaičiai ir dalyvių teigiami atsiliepimai. Specialiai parengta šeimų lankytoja dvejus metus namuose lankė 25 šeimas, susiduriančias su kūdikio laukimo, o vėliau ir auginimo iššūkiais. Kas mėnesį kiekvienos šeimos namuose apsilankyta po du kartus, iš viso per dvejus metus buvo 1168 vizitai. Poliklinikos darbuotoja rūpinosi būsimųjų tėvelių fizine ir emocine sveikata, vertindavo šeimų rengimosi tėvystei įgūdžius bei gyvenimo sąlygas, padėjo ruoštis gimdymui, vėliau mokė, kaip reikia prižiūrėti naujagimį, jį žindyti, kaip išvengti negalavimų ir kaip elgtis, jeigu mažylis susirgo. Pasak V. Vasjanovos, su akušere buvo galima susisiekti ir telefonu, ir per socialinius tinklus – pagalba buvo teikiama nuolatos.

Ne mažesniu rūpesčiu buvo apsupti ir gimę mažyliai. Buvo organizuojami kūdikių masažai ir mankštelės, pačios mamos buvo išmokytos kūdikių masažo. Projekte dalyvaujantiems vaikučiams buvo suteikta ne viena skubi vaikų gydytojo ar kito specialisto konsultacija, kas, tikėtina, padėjo išvengti nereikalingų vizitų į skubiosios pagalbos skyrių.

Projekto nauda teigiamai įvertinta ir Sveikatos apsaugos ministerijos. Nuo 2025 m. gegužės 1 d. numatoma visoje šalyje išplėtoti šeimų lankymą namuose teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, o Šeškinės poliklinika įsipareigoja tęsti šią veiklą ir jau netrukus kvies būsimąsias mamas dalyvauti veikloje toliau.

Tęstinis projektas patraukė būsimųjų mamyčių dėmesį. Į konferenciją susirinkusioms nėščiosioms itin naudingos pasirodė profesionalių lektorių gydytojos akušerės ginekologės Viktorijos Navickienės ir sveikatos edukologės, „Mano šeimos akademijos“ įkūrėjos Zitos Norkūnienės paskaitos.

Praktikuojanti gydytoja V. Navickienė papasakojo konferencijos dalyvėms apie gimdymo procesą, sąrėmius, galimus emocinius iššūkius, tikrus ir tariamus pavojaus signalus, o sveikatos edukologė Z. Norkūnienė apžvelgė naujagimio priežiūros ypatumus, ligų profilaktiką ir saugumą, laktacijos problemas, sėkmingą žindymą ir maitinimą. Abi lektorės sulaukė galybės konferencijoje dalyvaujančių nėštukių klausimų: apie gimdymo skausmo malšinimo priemones, jų galimą poveikį gimdyvei ir naujagimiui, apie gimdymo planą – kiek jis gali būti naudingas, ar verta juo aklai sekti, apie naujagimio odos ir bambutės priežiūrą, žindymo dažnumą, apie pogimdyminės depresijos požymius ir kada jau reikia kreiptis pagalbos. Būsimosios mamos nesidrovėjo klausti – ir gavo profesionalius, praktika pagrįstus atsakymus. Diskusijos ir šurmulys netilo nė per kavos pertrauką. 


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.