Naujienos

IMUNITETĄ DIFTERIJAI BŪTINA ATNAUJINTI KAS 10 METŲ

2022 11 03

Nuo pavojingų užkrečiamųjų ligų dauguma iš mūsų esame paskiepijami vaikystėje. Tačiau nuo kai kurių ligų būtina periodiškai skiepytis pakartotinai net ir suaugus. Difterija yra viena iš tokių ligų ir jos atvejų Europoje šiemet gerokai padaugėjo.

Liga – ūmi ir pavojinga

Difterija – tai užkrečiamoji bakterinė liga, pažeidžianti įvairius organus, dažniausiai – kvėpavimo takų gleivinę (nosies, gerklės, ryklės, tonzilių ir viršutinės trachėjos dalies), rečiau akis, lytinius organus, odą. Šia liga užsikrečiama nuo kosinčio, čiaudinčio, kalbančio ligonio, t. y. oro lašiniu būdu, ar per odos opų išskyras.   

Liga prasideda ūmiai. Pradžioje pakyla temperatūra, skauda gerklę, ypač ryjant, būna silpna, sumažėja apetitas, pykina. Vėliau simptomai sunkėja – gali būti sunku kvėpuoti, patinsta kaklo limfmazgiai, vargina sausas kosulys. Difteriją sukeliančio mikroorganizmo gaminamam toksinui, kuris su krauju patenka į visus žmogaus organus, ypač jautrios širdies raumens, inkstų, nervinio audinio ląstelės, todėl ligos eiga būna sunki.

Rizika išlieka

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras praneša, kad šiemet Europoje fiksuojama daugiau difterijos atvejų nei pastaruosius penkerius metus. Paprastai Europos Sąjungos ir Europos ekonominės bendrijos šalyse kasmet nustatoma maždaug po 50 difterijos atvejų, šiemet jau užfiksuoti 92 atvejai, dauguma jų – tarp migrantų. Pranešama ir apie vieną mirtį. Atkreipiamas dėmesys, kad paprastai Europoje registruojami įvežtiniai šios ligos atvejai, kurių šiemet taip pat užfiksuota daugiau.

Nors Lietuvoje, paskutinis difterijos atvejis užregistruotas 2011 metais, numoti ranka į šią infekciją nereikėtų, nes rizika užsikrėsti vis dar egzistuoja, ypač keliaujant, bendraujant su žmonėmis, atvykusiais iš endeminių šalių.

Skiepus apmoka valstybė

Persirgus šia liga natūralus imunitetas nesusidaro. Tad užsikrėsti difterija rizikuoja ne tik iš viso nuo šios ligos neskiepyti asmenys, bet ir nepasiskiepiję stiprinamosiosmis dozėmis. Ilgalaikį imunitetą nuo šios ligos garantuoja tik periodiškai kartojami skiepai.

Primename, kad pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių kūdikiai ir vaikai nuo difterijos skiepijami 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn., vėliau imunitetas sustiprinamas sulaukus 6–7 metų ir 15–16 metų. Norint ilgą laiką išlaikyti visavertį imunitetą, suaugusiesiems rekomenduojama stiprinamoji dozė kas 10 metų.

Lietuvos gyventojai skiepijami valstybės lėšomis, norint pasiskiepyti, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informaciją

PRIMENAME: lankantis Šeškinės poliklinikoje būtina dėvėti medicininę kaukę.


BDAR
Close
VšĮ Šeškinės poliklinika interneto svetainėje naudoja nurodytus slapukus (angl. Cookies). Slapukai naudojami siekiant užtikrinti tinkamą svetainės veikimą bei siekiant patobulinti svetainės funkcionalumus ir pagerinti naudojimąsi svetaine.